ماجرای جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا به زبان ساده

Jigsaw puzzle showing United Kingdom is a part of the European Union

اتحادیه اروپا چیست؟

اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از 28 کشورهای اروپایی است که باهم تفاهمات تجاری، سیاسی و جابجایی نیروی کار دارند. لزوماً همه کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا نیستند. مثلاً سوییس در قلب اروپاست اما عضو اتحادیه اروپا نیست. اگرچه سوییس طی توافقاتی برخی از مناسبات اتحادیه اروپا را اجرا می‌کرد، اما در رأی‌گیری سال 2014، مردم این کشور به محدود شدن رابطه با اروپا رأی دادند و به همین دلیل حتی بسیاری از روابط دو جانبه آموزشی سوییس با کشورهای اتحادیه اروپا محدود شده است. کشورهای اروپایی مهم دیگری که عضو اتحادیه اروپا نیستند عبارت‌اند از روسیه و نروژ.

واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا (یورو) چه نقشی در اتحادیه دارد؟

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، همگی به‌جز 9 کشور عضو حوزه پولی یورو هستند؛ در بین این 9 تا، یکی‌اش انگلستان است. یک روی سکه‌ی استفاده از واحد پولی مشترک این است که با حذف نوسانات نرخ ارز و هزینه‌های مرتبط با آن، دسترسی آسان به بازار بزرگ با سیاست پولی یکسان و شفافیت قیمت برای اعضاست؛ اما روی دیگر سکه این است که کشورهای اروپا به لحاظ فرهنگ، آب‌وهوا، جمعیت و اقتصاد متفاوت هستند و ازاین‌رو این کشورها دارای نیازهای و مشکلات مالی متفاوت هستند. چیزی که برای یکی از اعضای اتحادیه اروپا مناسب است، برای دیگری ممکن است یک فاجعه باشد. بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا از عضویت در حوزه پولی یورو پرهیزکرده‌اند تا بتوانند استقلال (مالی) خود را حفظ کنند.

 

دلایل موافقان و مخالفان در مسئله ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا چیست؟

موافقان باقی ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا می‌گویند: رأی به خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند منجر به تضعیف اقتصاد انگلستان، پایین آوردن تأثیر جهانی این کشور و فراهم نمودن زمینه‌ای برای از هم پاشیدن اتحاد پادشاهی بریتانیا شود.

در نقطه مقابل، مخالفان باقی ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا، با تکیه بر مسئله مهاجران، مردم را تشویق به رأی خروج می‌کنند. چرا که با خروج از اتحادیه اروپا، کنترل مرزهای انگلستان در مقابل مهاجران دیگر کشورهای اروپایی و همچنین پناه‌جویان به دست خود این کشور خواهد بود.

در این میان، مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و احتمال هجوم 12 میلیون ترکیه‌ای به انگلستان هم یکی از دلایل اصلی تمایل مردم انگلستان به سمت خروج از اتحادیه اروپا عنوان می‌شود. ضمن اینکه حامیان خروج معتقدند اتحادیه اروپا سودی برای انگلستان نداشته و با قوانینش مانع رشد اقتصادی این کشور شده است. این جمعیت می‌گویند در مقابل هزینه هنگفتی که انگلستان به عنوان سهمیه خود برای عضویت در اتحادیه اروپا پرداخت می‌کند، چیز زیادی دریافت نکرده بلکه مجبور است شرایط اتحادیه اروپا برای سهمیه مهاجران را متحمل شود.

 

برای مطالعه‌ی مفصل‌تر در باب سطور بالا، به منابع ذیل رجوع کنید:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950329001109

http://donya-e-eqtesad.com/SiteKhan/892318

توسط پوریا سرداریان

تکیه بر تقوی و دانش در طریقت کافریست راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش...

2 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید