هشت‌وجهی مجارستانی

قالَ عیسَی ابْنُ مَرْیَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنا أَنْزِلْ عَلَیْنا مائِدَةً مِنَ السَّماءِ تَکُونُ لَنا عیداً لِأَوَّلِنا وَ آخِرِنا وَ آیَةً مِنْکَ وَ ارْزُقْنا وَ أَنْتَ خَیْرُ الرَّازِقینَ (114) قالَ اللَّهُ إِنِّی مُنَزِّلُها عَلَیْکُمْ فَمَنْ یَکْفُرْ بَعْدُ مِنْکُمْ فَإِنِّی أُعَذِّبُهُ عَذاباً لا أُعَذِّبُهُ أَحَداً مِنَ الْعالَمینَ (115)

عیسی بن مریم عرض کرد: «خداوندا! پروردگارا! از آسمان مائده ای بر ما بفرست! تا برای اول و آخر ما ، عیدی باشد ، و نشانه ای از تو و به ما روزی ده! تو بهترین روزی دهندگانی!» (114) خداوند ( دعای او را مستجاب کرد و ) فرمود: «من آن را بر شما نازل می کنم ولی هر کس از شما بعد از آن کافر گردد ( و راه انکار پوید ) ، او را مجازاتی می کنم که احدی از جهانیان را چنان مجازات نکرده باشم!» (115)

سوره مبارکه مائده

«هشت‌وجهی مجارستانی» عنوان یك بازی پازل فكری، بسیار سخت‌تر از مكعب روبیك است که توسط ارنو روبیك معمار مجارستانی در دهه‌ی 80 میلادی ساخته شده است. در همان سال‌ها، این عبارت برای پرونده‌ای اطلاعاتی ـ امنیتی استفاده شد که تاکنون مرموز مانده است.

این پرونده شامل اطلاعات و سندهایی بسیار مهم در مورد ماجرای ایران-كنترا است، كه در صورت در دسترس بودن می‌توانست تصویری واضح‌تر از آن‌چه در این رسوایی به وجود آمده را نشان دهد؛ درست مثل مكعب روبیك. پرونده هشت وجهی مجارستانی شامل اسناد، مدارك و دفترچه‌ی خاطرات روزانه‌ای است كه همگی آنها نوشته‌ی «آمیرام نیر» ـ مشاور ضدتروریسم شیمون پرز نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در سال‌های 1985 و 1986 ـ است. آمیرام مرحله به مرحله اتفاقات را در درون این دفترچه یادداشت كرده بود. همچنین این پرونده حاوی نوارهای كاست ضبط‌شده توسط وی نیز می‌باشد. موساد برای آمیرام یك دستگاه ضبط كاست بسیار كوچك تهیه كرده بود كه مجهز به یك میكروفون بسیار حساس به شكل دكمه كت بود، كه به كمك آن آمیرام بسیاری از مذاكرات خود را ضبط می‌كرد. پرونده همچنین شامل عكس‌هایی است كه توسط عامل دومی كه به همراه آمیرام بود گرفته شده است، دوربین به كار رفته به اندازه و شكل یك فندك برای روشن كردن سیگار بوده است. به طور كلی، پرونده مجارستانی زاویه‌ی دید طرف اسرائیلی در مورد عملیات ایران-كنترا را با اسناد معتبر نشان می‌دهد.

در طول حدود پانزده سال، دزدی‌های سازمان‌یافته‌ای از دفاتر و خانه‌های افراد و سازمان‌های درگیر در قضیه ایران-كنترا صورت گرفت و از جمله‌ی آنها خانه‌ی زن بیوه‌شده‌ی آمیرام نیز بود. موارد دزدیده شده در تمام این سرقت‌ها به نوعی با پرونده ایران-كنترا ارتباط دارند. منبع آگاهی در مورد این دزدی‌ها می‌گوید افرادی كه مرتكب این سرقت‌ها شده‌اند افراد آموزش‌دیده و حرفه‌ای‌هایی بودند كه در طول این عملیات هیچ‌كدام دستگیر نشده‌اند و همگی به دنبال یك پرونده با نام «هشت‌وجهی مجارستانی» Hungarian Octagon بودند.

* برگرفته از کتاب جنگ پنهان با ایران، نوشته رونن برگمن، صص 113-112.

قوه مقننه

41000 صفحه گزارش سنای آمریکا از ماجرای ایران کنترا در قالب 36 جلد

دانلود گزارش سنا
پنجره آمریکایی
قوه مجریه

گزارش کمیسیون تاور درباره ماجرای ایران کنترا

دانلود گزارش
قوه قضائیه

گزارش کانون وکلا (لارنس والش ) درباره ماجرای ایران کنترا

دانلود یک جلد گزارش از طبقه‌بندی خارج شده

گزارش FBI درباره ماجرای ایران کنترا

دانلود گزارش جلد 1 - جلد 2

پرونده محرمانه هشت‌وجهی مجارستانی

در دسترس نیست

کورونولوژی محرمانه اسرائیلی ایران‌گیت

در دسترس نیست

کتاب جنگ مخفیانه با ایران

نوشته رونن برگمن

دانلود نسخه انگلیسی کتاب
پنجره اسرائیلی

کتاب Doomed to Secceed: The US-Israel Relationship

نوشته دنیس راس

دانلود نسخه انگلیسی کتاب
دیگران