مصاحبه ریچارد هاس با نشریه اسرائیلی کلکلیست

متن زیر ترجمه بخشی از مصاحبه نشریه اسرائیلی و عبری‌زبان کلکلیست با ریچارد هاس (رئیس شورای روابط خارجی) آمریکا است که در آن به ارتباط جنگ مذهبی سی ساله اروپا و اوضاع امروز منطقه غرب آسیا می‌پردازد همچنین وی در ادامه به نسبت این استراتژی با منازعات فلسطینی – اسرائیلی اشاره می کند.

ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی ایالات متحده نویسنده مقاله «جنگ سی ساله جدید» به تازگی با نشریه اسرائیلی و عبری زبان کلکلیست مصاحبه کرد و مجدداً بر نظریه خود درباره شروع جنگ سی ساله مذهبی در جهان اسلام تأکید کرد و به تبیین نسبت این جنگ با اسرائیل و اتفاقات آن پرداخت.

دکتر ریچارد هاس می‌گوید:

خاورمیانه در آستانه‌ی یک تلاطم طولانی‌مدت قرار دارد. مشابهت زیادی بین خاورمیانه‌ی امروز و اروپای نیمه اول قرن ۱۷ میلادی وجود دارد.

هاس می‌گوید: من معتقدم خاورمیانه در مراحل اولیه‌ی یک مبارزه‌ی سیاسی-دینی قرار دارد که در منطقه و حتی خارج از آن خواهد بود. این موضوع در سوریه و عراق و تا حدودی در بحرین و لبنان و در مناطق فلسطینی قابل مشاهده است، در باقی کشورهای خاورمیانه نیز پتانسیلش موجود است.

از زاویه‌ی دید اسراییلی این موضوع به این معناست که اسراییل نمی‌تواند بسیاری از رویدادهای منطقه را به سادگی تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین به نظر من باید به این فکر پایان بدهیم که تحرکات اسراییلی-فلسطینی یا تحرکات اسراییلی-عربی کلید مشکلات منطقه است.

عدم وجود ثبات در منطقه به منشأهای گوناگونی مربوط است، که در این میان مواجهه‌ی شیعه-سنی، فارسی-عربی نسبت روابط بین دولت‌ها و ملت‌ها قابل اشاره‌اند. تحرکات اسراییلی-فلسطینی در مقایسه با این موارد یکی از ساده‌ترین تحرکات است.

این تحرکات برای اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها بسیار مهم است، اما حتی اگر برای این موضوع راه‌حلی پیدا کنیم تأثیر چندانی روی سوریه، عراق و مناطق دیگر نخواهد داشت.

با این وجود من فکر می‌کنم که اسراییل تمایل زیادی برای رسیدن به صلح دارد، و همچنین فکر می‌کنم اسرائیل می‌خواهد نشان دهد که برای تلاش بیشتر برای رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک آماده است.

 

 [button color=”blue” bgcolor=”#” hoverbg=”#” textcolor=”#” texthcolor=”#” bordercolor=”#” hoverborder=”#” link=”http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3636739,00.html” size=”big” align=”center” radius=”4″ outer_border_color=”#” icon=”fa-icon-external-link” icon_color=”#”]مشاهده مصاحبه در سایت نشریه[/button]

 

منبع: باشگاه استراتژیست‌های جوان

دیدگاهی بنویسید