محمد خزاعی (معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران) : ۱۱ مهر ۱۳۹۵

محمد خزاعی (معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران):

در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری در سالن اجلاس سران:

  • تمام ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی تضمین می‌شود و باید بگویم که این وضعیت با تغییر وزیر کابینه هم ثابت است و سرمایه‌گذاران نگران تغییر شرایط در آینده نباشند. همچنین سرمایه‌گذاران خارجی نگران سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود نباشند، چرا که در زمان تحریم در یک مورد ۹۰۰ میلیون دلار از طلب خارجی دولت پرداخت شد. این نشان‌دهنده تعهد دولت به سرمایه‌گذاران خارجی است.
  • اکنون شرایط سرمایه‌گذاری در ایران بسیار مناسب است و دولت ایران ضمانت‌های معتبری را هم به سرمایه‌گذاران خارجی می‌دهد.
  • از سال ۱۳۹۴ درخواست متعدد از سوی سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به کشور شد و نتیجه‌اش آن شد که اکنون بیش از ۹ میلیارد دلار ضمانت‌نامه از سوی ما صادر شده و در شرایطی سرمایه‌گذاری در ایران به قدری برای کشورهای خارجی جذاب بوده که در موردی آلمان به سرمایه‌گذاری مجدد خواهان سرمایه‌گذاری سود حاصله در همان بخش است.
  • برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی شرایطی وجود دارد که استفاده از آن موثر است، ولی توصیه سازمان سرمایه‌گذاری خارجی این است که سرمایه‌گذاران بر منابع خود تکیه کنند. درباره تملک زمین باید بگویم که براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هیچ سقف حقوقی و حقیقی در ایران نمی‌تواند مالک زمین شود، ولی در قانون سرمایه‌گذاری خارجی که مصوب مجلس است پیش‌بینی شده است اگر شخصی برای یک شرکت خارجی در ایران ثبت کند و نیاز به زمین داشته باشد آن شخص می‌تواند برای تاسیسات خود برای تملک زمین اقدام کند.

براساس آخرین تغییراتی که در قانون مالیات‌ها داده شده است کلیه فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه بیمارستان و توریسم بین پنج تا ۱۳ سال از مالیات معاف است ۱۳ سال برای مناطق محروم و پنج سال برای مناطق غیرمحروم.

خبرگزاری دانشجو، شناسه خبر: ۵۴۷۲۱۱

دیدگاهی بنویسید