قیام امام حسین (ع) ،قیامی برای اصلاح امت پیامبر (ص) بود

مبارزه با استکبار یکی از ارکان طرح های راهبردی ائمه اطهار هست که هرکدام بر طبق مقتضیات زمان خود روش مبارزه متفاوتی را برای استکبار ستیزی انتخاب می کردند. همانطور که میدانید امسال عاشورا حسینی در روز ۱۳ آبان ماه یعنی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و تسخیر لانه جاسوسی و کفر ایالات متحده می باشد.اهمیت استکبار ستیزی همان قدر بالاست که بخش اعظمی از فعالیت انبیا،ائمه اطهار ، امام راحل و مقام معظم رهبری را تشکیل می داده و امروز نیز به همین منوال هست.و این هم از آن جهت می باشد که فرد مستکبر از روی عناد از پذیرش حق امتناع می کند و خوی خود بزرگ بینی و غرور را دنبال می کند.

درست است که ائمه بزرگوار شیعه هرکدام به مبارزه با استکبار می پرداختند اما روش مبارزه امام حسین (ع) خود نمونه ای ممتاز  در تاریخ می باشد.حرکت امام حسین(ع) که برای هدفی والا بود در نهایت می توانست شکل دیگر هم داشته باشد و آن پس گرفتن حکومت از دست حاکم جور زمان بود اما فرم دیگری  رقم خورد و آن شهادت حضرت بود در راه خدا و برای اصلاح امت حضرت رسول اکرم (ص).

پس این حرف که امام حسین به قصد شهادت حرکت کرد و هدفی نداشت کلام مطلقا اشتباهی است چون که در گفتار  امام نیت و قصد دیگری حکمت حرکت امام راتشکیل می دهد و آن قیام برای اصلاح امت پیغمبر بود.

نکته حول محور کلمه اصلاح و صلاح و مصلحت ومشتقات دیگر آن می گردد. اصلاح در مقابل افساد ، صلاح در مقابل فساد ، مصلحت در مقابل مفسده قرار می گیرد. هدف قیام امام اصلاح امت بود چون فساد امت پیامبر را فراگرفته بود و در آن زمان عنصر قیام بود که این فساد را رفع می کرد و این نکته هم که اگر دیگر امامان بودند همین کار را که امام حسین (ع) کرده است را انجام می دادند. نماد استکبار زمان امام حسین (ع) ، یزید بن معاویه بود. پس استکبار ستیزی در تاریخ شیعه فقط منتهی به زمان امام راحل نیست بلکه این امر ریشه تاریخی دارد .لذا مسئله استکبار ستیزی باید حول شخصیت امام حسین باشد.

اما قیام امام حسین خود محرک قیام های بعدی بود و روح مسئولیت پذیری و ظلم ستیزی را در جامعه اسلامی دمید چنانکه بعدها شاهد قیام های متعددی برعلیه حکومت جور زمان بودیم که نمونه ی بارز آن قیام مختار و توابین بودکه یکی از فواید حرکت امام می تواند همین باشد.

اما می خواهیم زاویه نگاه به مسئله قیام امام حسین را متفاوت تر کنیم و وجه تشابه این قیام و انقلاب اسلامی ایران را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفتم قیام امام حسین منجر به شهادت آن حضرت شد که این به معنای عقیم ماندن قیام نیست و تاریخ گواه این موضوع است اما حرکتی هم در دوران معاصر ما اتفاق افتاد که اینبار منجر به حکومت شد نه شهادت    بله حرکت امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران هم مبارزه با نماد استکبار مدرن بود که اینبار به تشکیل حکومت اسلامی انجامید که آرزوی تمام انبیا و ائمه را محقق کرد.

در انقلاب اسلامی ایران هم در زمان معاصر می بینیم که خود الهام بخش جهان اسلام شد و همانند قیام امام حسین محرک قیام های بعدی برای استقرار حکومت اسلامی شد که نمونه اش را در یمن و لیبی و بحرین و تونس و مصر و… مشاهده می کنیم که بعضا منحرف شدند و سرنوشت های متفاوتی برای آن ها رقم خورد. امروز الگو شدن انقلاب ایران برای کشورهای منطقه امری مهم است چون مدل اجرا شده حکومت اسلامی در جهان معاصر در ایران می باشد .

 

نوشته‌ی آقای مصطفی یوسفی

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید