صنعت اسرائیل در گرو ایجاد جنگ های دوره ای

متن زیر مصاحبه  Shir Hever محقق اقتصادی مرکز اطلاعات جایگزین(مرکز فلسطینی-اسرائیلی) است که در تاریخ  ۳۱ جولای ۲۰۱۴ انجام داده و از زاویه ای دیگر به جنگ اسرائیل و غزه می پردازد:

کارگروه رصد مراکز مطالعات استراتژیک باشگاه استراتژیست های جوان-شاید خیلی بدگمانانه باشد که وقتی قتل و کشتار مردم را می شنویم از اقتصاد صحبت کنیم ولی ممهم است که جنبه اقتصادی این تراژدی را هم ببینیم. ما یک سیکل منظمی از جنگ ها را میبینیم و اینکه هر دو سال یکبار اسراییل به غزه حمله میکند و درست پس از حمله نمایشگاه تجاری او شروع می شود و شرکتها و کارخانجات تسلیحاتی اسرائیلی تکنولوژی خود را به نمایش می گذارند . درسال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ مشاهده کردیم که پس از تهاجم اسرائیل به غزه به نام Cast Lead ربات هایی که برای تفتیش به داخل خانه ها وارد می شدند موضوعیت پیدا کردند و مجددا مشاهده کردیم که در حمله ۲۰۱۲ اسرائیل بنام Pillar of Cloud موضوع اصلی سیستم گنبد آهنی و منحرف کردن موشک های فلسطینیان بود. در این حمله اخیر نیز موضوع گنبد آهنی و منحرف کردن موشک هاست.

تمام این شرکتهای اسرائیلی که روزبه روز از اهمیت فزاینده ای برخوردار می شوند و بخش حائز اهمیتی از سیستم صادراتی و اقتصاد اسرائیل را تشکیل می دهند به این جنگ ها وابسته هستند. آنها به جنگهای دوره ای نیازمندند تا تجهیزات و تکنولوژی خود را به نمایش بگذارند و اولین چیزی که در هنگام بازاریابی می گویند اینست که: ((ما قبلا آن را بصورت واقعی بر روی بشر امتحان کرده ایم)) و با این ادعا قادر خواهند بود که با کارخانه های تسلیحاتی دیگر کشورها رقابت کنند.

 یکی از بزرگترین شرکت ها ، صنایع هوا فضای اسرائیل Israeli Aerospace Industries است. این شرکت که خیلی کم در جراید از آن صحبت می شود، در اثنای همین جنگ کنونی دعوت به کمک مالی کردند تا شرکت شان را توسعه داده و تولیدات شان را افزایش دهند. آنها توانستند تا ۱۳۲ میلیون دلار در عرض یک هفته پول جمع کنند یعنی ۱۳۲هزار دلار در ازای کشتن هر فلسطینی. این شرکت همچنین سهام بیشتری فروخته است . شرکت صنایع هوا فضا ارتباط مستقیمی بین تجاوز به غزه و کسب توانایی برای پیدا کردن بازار جدید برای محصولات خود می بیند.

  شرکت معروف دیگری است بنام Elbit Systems که یک شرکت بسیار مشهور اسرائیلی است و در تولید (بهپاد) drone تخصص دارد و البته در این جنگ بسیار فعال هستند.تمامی این شرکت ها بی اندازه با شرکت های آمریکایی مرتبط هستند و آمریکا بزرگ ترین منبع کمک نظامی به شکل سلاح به اسرائیل است. بنابراین شرکت های اسرائیلی یاد گرفته اند که بطور تنگاتنگ با صنایع نظامی آمریکا کار کنند تا با همدیگر تکنولوژی خود را ارتقا دهند و اجزا و قطعاتی که در اسراییل تولید میشود با سلاح های تولید آمریکا کار کند.

در حقیقت جنگ غزه یک نمایشگاه تجاری فقط برای صنایع نظامی اسرائیل نیست بلکه برای صنایع نظامی آمریکا نیز هست و تقاضا برای سلاح همیشه بعد از اینکه اسرائیل به سیکل بعدی تجاوز خود در خاورمیانه وارد میشود بیشتر می شود. بنابراین تجارت سلاح در جنگ غزه بسیار حائز اهمیت است.

حالا ما می فهمیم که چرا حماس و جهاد اسلامی دو هفته پیش در پیشنهاد خود آتش بس ده ساله را مطرح کردند. با اینکه آنها بر عقیده خود مبنی بر مقاومت در برابر اشغال استوارند ولی در پیشنهاد آتش بس خود مطرح کردند که ما مقاومت در برابر اشغال را تا ده سال متوقف می کنیم.  به نظر می رسد که آنها می دانستند اسرائیل قبول نخواهد کرد چون صنعت تسلیحاتش به شدت به این سیکل حملاتش یعنی هر دو سال یکبار وابسته است و اگر این پیشنهاد را قبول کند مرگ صنایع نظامی اش فرا خواهد رسید.

2 دیدگاه

 1. سلام
  . این مطلب خیلی خوب بود ما در تلوزیون و روزنامه مدام فقط آمار جنایات و شهدا رو میبینیم و جملات به درد نخور دیپلمات های اسرائیلی و آمریکایی . این که از دید اقتصادی به این موضوع پرداختید خیلی عالیه و واقعا هم یک بخشش همینه که اسرائیل مجبوره از فروش تسلیحات پول دربیاره .
  اما یه سوال ؟
  ما در حملات گروه های مقاومت میبینیم که این تجهیزات نظامی پیشرفته مثل گنبند آهنین و هواپیماها و … و مخصوصا ناو جنگی اسرائیل در جنگ 33 روزه لبنان واقعا ناکارامد عمل کردند . پس این در چه صورتیه که خریداران این تجهیزات عملا ناکارامدی این هارو به چشم میبینند و ولی باز هم اقدام به خرید میکنند؟ اگر پاسخ بدید ممنونم

 2. با سلام و تشکر از توجهتان به موضوع.
  Shir Hever در این مصاحبه سعی کرده که نقش صنایع نظامی را در دامن زدن به جنگها (که مغقول مانده) در مقابل این دیدگاه که اسراییل برای دفاع از خود در مقابل موشکهای مقاومت یا برای انتقام از حماس وارد جنگ میشود را پر رنگ کند. البته این نظریه تضادی با پیروزیهای مقاومت در جنگهای اخیر ندارد. خریداران تسلیحات جنگی کاری به نتیجه جنگ ندارند بلکه به دقت و قدرت سلاح اهمیت میدهند. به عنوان مثال حریداران به دنبال بهپادی هستند که اطلاعات دقیق تری را ثبت کند حال میخواهد با شلیک مقاومت فلسطینی سقوط کند یانه تاثیر زیادی بر مشخصات فنی تولید نمیگذارد. شاهد این سخن اینست که اگر به سایت Elbit Systems نگاه کنید می بینید که فقط در ماههای می و جون سه ره آورد اقتصادی را اسراییل با قراردادهای زیر بدست آورده است:

  Elbit Systems Awarded an Approximately $20 Million Contract for the Supply of Upgraded APCs to the Philippines Armed Forces
   
  (NASDAQ and TASE: ESLT) (“”) announced today that it was selected by the , Civil Protection and Sport (“DDPS”), as the preferred supplier for the UAS 15 new reconnaissance drone program.

  Another Success for Elbit Systems in the Homeland Security Field: ElbitSystems Awarded $133 Million Contract to Supply Integrated Systems for Homeland Security Applications

  همچنین بکارگیری سلاحهای شیمیایی فسفری در جنگ ۸ روزه غزه تبلیغی بود در بازار جهانی برای خریداران سلاحهای شیمیایی . خریداران به وسعت و موفقیت جنایت در مقطع زمانی بکارگیری سلاح توجه دارند و به پاسخ مفاومت به این جنایت و گرایش افکار عمومی جهان به طرفداری از فلسطین و فشار سازماهای بین المللی برای توقف بکارگیری سلاح شیمیایی که به عنوان پیروزی مقاومت به حساب می آید کاری ندارند.

  در مورد گنبد آهنین نیز که اسراییل برای فروش این تکنولوژی تبلیغ میکرد و توسط موشکهای مقاومت فلسطین در غزه خدشه دار شد و مورد تمسخر قرار گرفت، آنها را مجبور کرد که علنا از آمریکا تقاضای کمک مالی برای تکمیل و رفع نقایص این صنعت کرده با این امید و پیش فرض که چندین برابر هزینه اش درآمد خواهند داشت.و کنگره آمریکا نیز در ۱۴ جولای، ۳۵۱ میلیون دلار کمک مالی خود را به تصویت رساند(اخبار تکمیلی را در Middle East Monitor پی بگیرید)

  البته پیروزی مقاومت فلسطین نیز بی شک همین دستاورد را برای سلاحهای مورد استفاده شان در بین جنبشهای آزادیبخش بهمراه دارد و این دو طرفه است.

  لازم به ذکر است که همانطور که از نام این مبحث برمیآید صنعت اسراییل در گرو ایجاد جنگ است نه حیات و ماندگاری اسراییل. چون این حملات اثرات منفی و نابود کننده خود را بر این کشور غاصب میگذارد. نمونه اش هر چه بیشتر مسلح شدن و گسترش مقاومت در سرزمین اشغالی، آشکار شدن چهره منافقانه وبه ظاهر بشردوستانه دول غربی، جا افتادن ”ما نیز می توانیم” در بین دیگر گروههای آزادیبخش مبارز و ایجاد اختلاف در داخل اسراییل. بطوریکه اخیرا تظاهرات گسترده مردمی از بین جناحها و احزاب مختلف بنام کمپ صلح در تل آویو برگزار شد که : .

   Hadash (Democratic Front for Peace and Equality – Communist Party of Israel), Meretz, Peace Now, Combatants for Peace, Gush Shalom, Peace NGOs Forum, Young Labor in Tel Aviv …
  از اسپانسورهای آنها بودند
  و الی ماشاالله…

دیدگاهی بنویسید