دسته‌ها
اخبار استراتژیک جنگ مذهبی سی ساله جدید سیاسی طبقه‌بندی موضوعی

زلمای خلیل‌زاد: ایران، ترکیه و عربستان باید از جنگ سی ساله در اروپا عبرت بگیرند

سفیر سابق آمریکا در عراق و افغانستان در گفت‌وگو با یک روزنامه فرامنطقه‌ای ضمن مرور رخدادهای منجر به اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ گفت که ایران، ترکیه و عربستان باید بر سر ضرورت حل‌وفصل نهایی بحران‌های منطقه به توافق برسند.

«زلمای خلیل‌زاد» سفیر سابق آمریکا در عراق و افغانستان در گفت‌وگویی[۱] با روزنامه «الشرق الاوسط» مدعی شد که آمریکا هم‌زمان با حمله به عراق (در سال ۲۰۰۳) با ایران درباره آینده عراق رایزنی انجام داده است.

وی گفت: با تمام قدرت‌های منطقه‌ای در اطراف عراق مانند مقامات ترکیه، کشورهای خلیج (فارس) و نیز مقامات ایرانی درباره عراق صحبت کردیم، به آن‌ها گفتیم که جنگ (در عراق) گریزناپذیر است، درباره اهداف خود در عراق صحبت کردیم، گفتیم که خواهان جنگ نیستیم بلکه می‌خواهیم به سرعت حکومت تشکیل شود.

خلیل زاد همچنین در این مصاحبه مدعی شد که ایران در همان زمان عناصر بازداشتی القاعده در خاک خود را به‌رغم اصرار واشنگتن تحویل آمریکایی‌ها نداد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری با این عنوان که «آیا ادعای جرج بوش رئیس‌جمهور سابق آمریکا در هنگام اشغال عراق مبنی بر اینکه صدام سلاح کشتار جمعی دارد دروغ بوده؟» گفت: معتقد نیستم که جرج بوش دروغ گفته باشد اطلاعات کشورهای بسیاری در آن زمان تائید کردند که صدام حسین سلاح کشتار جمعی داشت و به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بود اما بعداً مشخص شد که سازمان‌های اطلاعاتی اشتباه کرده‌اند بااین‌حال گزارش‌های اطلاعاتی در مقابل بوش هنگامی‌که تصمیم حمله به عراق گرفت خالی از آن بود که صدام سلاح کشتار جمعی دارد و بعدها فهمیدیم که صدام می‌خواسته در مقابل ایران قدرت بازدارندگی داشته باشد.

خلیل زاد در پاسخ به این سؤال که «آیا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جدی نبوده؟» گفت: در مقابل اوباما تمام گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی برای مانع شدن ایران از دستیابی به  سلاح هسته‌ای وجود داشت، من نمی‌توانم دراین‌باره قضاوت کنم زیرا عضوی از دولت نیستم.

خلیل‌زاد در خصوص سوریه و نقش «بشار اسد» در آینده این کشور اعلام کرد: معتقدم که برای رسیدن به یک راه‌حل نهایی، بشار اسد باید برود. راه‌حل سوریه، یک تغییر در حکومت را می‌طلبد ابتدا باید یک  دولت انتقالی  و سپس یک دولت دائمی با نمایندگی از تمامی طرف‌ها تشکیل شود.

خلیل‌زاد در ادامه از ضرورت رسیدن به یک حل‌وفصل ضروری میان ایران، ترکیه و عربستان سخن گفت و افزود: عربستان، ایران و ترکیه باید به این موضوع برسند که ادامه درگیری‌ها در سوریه و یمن برای منطقه بسیار هزینه‌آور است تا بتوانند این حل‌وفصل را اجرایی کنند؛ آن‌ها باید از جنگ سی ساله در اروپا و در نهایت صلح میان آن‌ها درس عبرت بگیرند.

 


پی‌نوشت:

[۱] زلمای خلیل زاد لـ «الشرق الأوسط»: لا حل فی سوریا.. یعنی لا حل فی العراق، الشرق الاوسط، [تاریخ الإصدار: ۷/۳/۱۳۹۵]، [تاریخ التسجیل: ۱۱/۵/۱۳۹۵]

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *