جنتی(وزیر فرهنگ): سیاست دولت یازدهم استفاده از درهای باز در حوزه فرهنگ و هنر است!

جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید در نشست با بانوان وزارت‌خانه‌اش تاکید کرد که دولت علاوه بر اجرای سیاست درهای باز در اقتصاد قصد اجرای آن در زمینه فرهنگی کشور را نیز دارد و این در حالی است که نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور پیش‌ازاین اشاره داشت که «سیاست درهای باز دولت در اقتصاد است، نه فرهنگ و سیاست»!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از ایرنا، علی جنتی در نشست با بانوان مدیر و معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌ها و مراکز تابعه این وزارتخانه گفت: امسال آغاز و پایان آن مزین به نام مبارک حضرت فاطمه زهرا (س) شده و ازآنجاکه خداوند ایشان را کوثر نامیده‌اند از ابتدای سال آثار خیر و برکات را همراه با نزولات آسمانی را مشاهده می‌کنیم.

 

اداره کشور در سال ۹۴ از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید
عضو کابینه دولت یازدهم به تنگناهای مالی سال گذشته برای دولت و مقایسه آن با سال پایانی هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در طول ۳۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به جز سال ۶۷ که سال پایانی جنگ تحمیلی بود و خزانه دولت خالی شده و قیمت نفت نیز کاهش یافته بود، هیچ سالی به سختی سال ۹۴ نبود و در چنین وضعیتی دولت به اداره کشور پرداخت.
جنتی افزود: با توجه به سختی مالی، دولت با کمترین مشکل توانست کشور را اداره و این مهم یکی از دستاوردهای بزرگ این دولت در سال ۹۴ محسوب می‌شود که باهمت همه ارکان دولت و از جمله همراهی مردم شکل گرفت.

 

فرجام برجام دستاورد بزرگ دولت یازدهم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین یکی دیگر از دستاوردهای این دولت در سال گذشته موضوع فرجام و به ثمر رسیدن برجام عنوان کرد و گفت: از طریق آن تحریم‌های تحمیلی که به صورت ظالمانه بر مردم تحمیل شده بود و کشور را به سمت فلج اقتصادی کامل به پیش می‌برد، از میان برداشته شد.
جنتی گفت: در دوران تحریم بسیاری از کارخانجات کشور با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد مشغول به فعالیت بودند. بسیاری از آن‌ها حتی مواد اولیه تولیدات خود را نیز نداشتند و به دلیل عدم امکان نقل‌وانتقال مالی نمی‌توانستند مواد موردنیاز خود را به راحتی از خارج از کشور وارد کنند.
وی افزود: بنادر ما نیز تحریم بودند و هیچ کشتی خارجی به بندرعباس و هرمزگان رفت‌وآمد نمی‌کرد و تمامی تخلیه کالاها و بارگیری آن‌ها در کشورهای اطراف صورت می‌گرفت و این امر نیز خود باعث افزایش هزینه‌ها می‌شد.

 

ایجاد فضای جدید در عرصه بین‌الملل
عضو عالی شورای انقلاب فرهنگی اظهار کرد: در این دوران سخت بزرگ‌ترین خسارت از بین رفتن حرمت و کرامت ایرانیان بود و حتی کشورهای اروپایی حاضر به پذیرش مدیران و مسئولان کشور ما نبودند.
جنتی افزود: پس از رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، فضای جدیدی در جامعه بین‌الملل نسبت به ایران فراهم آمده است و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیر اروپایی تمایل به سرمایه‌گذاری و گسترش روابط خود با ایران نشان می‌دهند.

 

نگاه جدید کشورهای اروپایی به ایران
جنتی همچنین با اشاره به سفر ریاست جمهوری به کشورهای فرانسه و ایتالیا ادامه داد: استقبال ویژه از آقای روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران در این کشورها بی‌نظیر بوده و این نشان از نگاه جدید کشورهای اروپایی به کشورمان است.
وی افزود: کشور فرانسه که پایگاهی برای فعالیت منافقین بوده است در سفر رییس‌جمهور کشورمان به آنجا مشاهده کردیم که چطور دولت فرانسه و پلیس آن چگونه از تظاهرات آن‌ها در سفر رییس‌جمهور کشورمان جلوگیری کرد و آن‌ها را کتک زد.
عضو کابینه دولت یازدهم اظهار کرد: این تحولات به وجود آمده در جامعه بین‌الملل نسبت به ایران از جمله دستاوردهایی است که در دولت تدبیر و امید به دست آمده است و به ایران به عنوان کشوری با سابقه تمدنی نگریسته می‌شود.

 

دولت در حوزه فرهنگ از سیاست درهای باز بهره می‌برد
عضو کابینه دولت تدبیر و امید در ادامه به سیاست‌های این دولت و اهم برنامه‌های ارائه شده خود در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: سیاست دولت در حوزه فرهنگ و هنر سیاست درهای باز البته در چارچوب قانون است تا امکانی برای همه نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر فراهم آید و از طریق آن بتوانند استعدادهای خود را به منصه ظهور برسانند.

جنتی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید تلاش کرده تا شرایطی را فراهم آورد که در چهارچوب قانون نویسندگان، روزنامه‌نگاران، موسیقی‌دانان و تمامی اهالی فرهنگ و هنر به راحتی و بدون خرده‌گیری‌های نابجا به فعالیت خود بپردازند.

 

اقدامات مهم در حوزه سینما
نایب‌رئیس شورای عالی سینما در ادامه به اقدامات حوزه سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: خانه سینما که در دوره دولت گذشته تعطیل شده بود در دولت یازدهم به همت این وزارتخانه و اهالی سینمایی دوباره گشایش یافت و این دولت توانست با تلاش زیاد، اهالی سینما را با هر نگاه سیاسی و فکری در این خانه گرد هم آورد.
جنتی به دیگر فعالیت‌های حوزه سینمایی اشاره کرد و افزود: در این دوره مردم با سینما آشتی کردند و در ایام نوروز امسال شاهد استقبال بی‌سابقه مردم از اکران فیلم‌های نوروزی حتی تا سحرگاهان بودیم.

 

بازسازی سالن‌های تئاتر در تئاتر شهر
جنتی همچنین گفت: با توجه به اینکه در حوزه فرهنگ و هنر سال گذشته را سال تئاتر نامیدیم. تلاش شد سالن‌های نمایش در تئاتر شهر بازسازی شوند و در جشنواره تئاتر فجر هم به بهره‌برداری رسید.
وی ابراز امیدواری کرد در سال جاری نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت‌های خود را در حوزه تئاتر در سراسر کشور به ویژه در شهرستان‌ها ادامه دهد.

 

برقراری عدالت فرهنگی در سراسر کشور
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر برنامه‌های دولت تدبیر و امید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برقراری عدالت فرهنگی در سراسر کشور دانست و گفت: در این دوره سعی کردیم امکانات فرهنگی و هنری تنها مختص پایتخت نباشد و به دیگر شهرستان‌های سراسر کشور نیز رسیدگی شود.
جنتی افزود: در زمینه عدالت فرهنگی تمامی معاونت‌های وزارتخانه ملزم به تخصیص حداقل ۲۰ درصد از بودجه سالانه خود برای انجام امور فرهنگی و هنری در شهرستان‌ها شدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش بر کشف استعدادهای فرهنگی و هنری است و در تمام حوزه‌ها از جمله کارگردانی، موسیقی، سینما، تئاتر و … همیشه بانوان پیشتاز بوده‌اند و این نشان از استعداد آن‌ها در زمینه‌های فرهنگی و هنری دارد.
وی افزود: در این دوران نیز سعی شده است تا مدیران و معاونین در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس شایسته‌سالاری انتخاب شوند.

 

گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی بر عهده اهالی فرهنگ و هنر است
جنتی در ادامه با اشاره به نام‌گذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ادامه داد: گفتمان سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مطبوعات، صداوسیما و سایر دستگاه‌های فرهنگی و هنری ست.
وی افزود: رویکرد و روح اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست بلکه تکیه بر امکانات و تولیدات داخلی و کاهش اتکاء به درآمدهای حاصل از فروش نفت است.
جنتی گفت: رویکرد و روح دیگر اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن و تکیه بر تولیدات داخلی و برون‌گرا بودن صادرات محصولات غیرنفتی به خارج از مرزهای کشور است.
عضو و شورای عالی انقلاب فرهنگی دانش‌بنیان بودن و تأکید بر تولید علم و دانش و مردمی بودن و فراگیر کردن اقتصاد مردمی در میان مردم را از دیگر رویکردهای اقتصاد مقاومتی برشمرد.
جنتی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس امکانات و ابزارهای خود از جمله فیلم، سینما، چاپ کتاب، هنرهای تجسمی و … می‌تواند در گفتمان سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی اقدام کند.
بنا بر اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این دیدار که معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، از مدیران و معاونین (بانوان) از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت

دیدگاهی بنویسید