جامعه انفالی در ساختار اقتصاد قرآنی و اقتصاد غیردینی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به همایش ملی «تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» فرمودند: «مسأله نمای جوان برای کشور یک مسأله اساسی، مهم و تعیین کننده است و کشورهایی که در دنیا دچار پیری جمعیت شده‌اند به دشواری راه علاجی برای مشکلات ناشی از آن یافته اند که لازم است برای حل این مشکل کار علمی، عمیق و اساسی صورت پذیرد».
با توجه به دغدغه مسئولان برای درمان معضل پیری جامعه در این باره باید با کلان نگری، همه جانبه نگری و آینده نگری چاره اندیشی شود. در این زمینه رجوع به منابع غنی دینی این نکته را آشکار می سازد که افزایش جمعیت امری است که از جانب خداوند مورد کفالت و کفایت واقع گردیده است برای مثال:

• أَلَمْ نَجْعَلِ الأرْضَ کِفَاتًا * أَحْیَآءً وَ أَمْوَ’تًا. ( آیات ۲۵ و ۲۶ سوره‌ المرسلات‌)
آیا ما به‌ زمین‌ گنجایش‌ فراگیری‌، و حمل‌ زندگان‌ و مردگان‌ را نداده‌ایم‌؟!

• وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ (آیه ۳۲ سوره نور)
مردان و زنان بى‏ همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نیاز مى‏ سازد خداوند گشایش ‏دهنده و آگاه است!

• در این زمینه شیخ‌ حُرّ عامِلی‌ از حضرت‌ صادق‌ علیه‌السّلام‌ روایت‌ می کند: رسول‌ خدا صلّی الله‌ علیه‌ و آله‌ و سلّم‌ فرمود:
أَمَا عَلِمْتُمْ أَنِّی‌ أُبَاهِی‌ بِکُمُ الأمَمَ یَوْمَ الْقِیَمَهِ حَتَّی‌ بِالسِّقْطِ یَظَلُّ مُحْبَنْطِیًا عَلَی بَابِ الْجَنَّهِ فَیَقُولُ اللَهُ عَزَّوَجَلَّ: ادْخُلْ! فَیَقُولُ: لأَدْخُلُ حَتَّی‌ یَدْخُلَ أَبَوَایَ قَبْلِی‌!فَیَقُولُ اللَهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی‌: لِمَلَکٍ مِنَ الْمَلَـئِکَهِ: ایتِنِی‌ بَأَبَوَیْهِ فَیَأْمُرُ بِهِمَا إلی‌ الْجَنَّهِ. فَیَقُولُ: هَذَا بِفَضْلِ رَحْمَتِی‌ لَکَ. (وسآئل‌ الشّیعه)
آیا نمی‌دانید که‌: من‌ به‌‌ (تعداد) شما افراد امّت‌ (مسلمان) در روز قیامت‌ بر سائر امّتها افتخار می‌کنم‌، حتّی‌ به‌ جنینی‌ که‌ سقط‌ شده‌ باشد! که او پیوسته‌ بر در بهشت‌ ایستاده‌ و مقیم‌ است‌، با حالت‌ افتخار و مباهات‌، سینه‌ خود را به‌ جلو داده‌ و دست‌ بر کمر زده‌، در این حال‌ خداوند عزّوجلّ به‌ او می گوید: داخل‌ در بهشت‌ شو! او پاسخ‌ می‌دهد: داخل‌ نمی‌شوم‌ تا پدر و مادرم‌ پیش‌ از من‌ داخل‌ شوند! خداوند تبارک‌ وت عالی‌ به‌ فرشته‌ای‌ از فرشتگان‌ می  گوید: پدر و مادرش‌ را نزد من‌ بیاور! و خداوند أمر می‌نماید که‌ آن‌ دو نفر در بهشت‌ وارد شوند. خداوند به‌ فرزندِ سقط‌ شده‌ در این‌ موقع‌ می‌گوید: این‌ بعلّت‌ زیادی‌ فضل‌ و رحمت‌ من‌ برای‌ تو بوده‌ است»!

• امام محمد باقر علیه‌السّلام‌ می فرمایند: رسول‌ خدا صلّی الله‌ علیه‌ و آله‌ و سلّم‌ فرمود: تَزَوَّجُوا بِکْرًا وَلُودًا، وَ لاتَزَوَّجُوا حَسْنَآءَ جَمِیلَهً عَاقِرًا! فَإنِّی‌ أُبَاهِی‌ بِکُمُ الأمَمَ یَوْمَ الْقِیَمَهِ. (وسآئل‌ الشّیعه‌)
«با دختران‌ بِکر که‌ استعداد فرزندآوری در آنها هست‌ ازدواج‌ نمائید! و با زن‌ زیبایی‌‌ که‌ نازا و عقیم‌ باشد ازدواج‌ نکنید! زیرا که‌ من‌ به‌ تعداد شما افراد امّت‌ (مسلمان) در روز قیامت‌ بر سائر امّت‌ها مباهات‌ می‌نمایم‌».
یک از مواردی که خداوند به وسیله آن روزی جمعیت را تضمین می نماید «انفال» است.

انفال
انفال، جمع نفل به معنی غیرضروری و زیادی چیزی که فرع بر اصل باشد (ترجمه مفردات راغب ج ۵، ص ۳۸۸٫) آن قسمتی از اموال و دارایی های یک جامعه مانند کوهها، دریاها، سرزمین های وسیع، کویرها و محدوده هایی که در طی یک جنگ به تصرف درمی آید و بیش از نیاز مردم است، انفال نامیده می شود. سوره ای در قرآن به همین نام است که با این آیه می آغازد:
یَسئلونَکَ عَنِ الا نفالِ قل الانفال لله والرسولِ فاتقوالله و اصلحوا ذات بَینِکُم
و اطیعو الله َ و رَسوله اِن کُنتُم مؤمِنین.
از تو می پرسند در مورد انفال بگو انفال از آن خدا و رسول خداست پس تقوای الهی پیشه کنید و میان خودتان را اصلاح کنید و اطاعت کنید خدا و رسولش را اگر مؤمن هستید.
مسأله انفال در طراحی جامعه و اقتصاد مورد نظر قرآن بسیار پراهمیت بوده و به شدت از آن غفلت شده است، تبیین انفال تا حدودی حساسیت خاص آن را روشن خواهد ساخت و این در حالی است که در مکاتب اقتصادی غرب اتفاقاً جایگاه انفال جایگاه برجسته ای است.

پرده  ۱
انفال بخشی از ساختار اقتصادی می باشد که مغفول مانده است و در طراحی سیستم های استراتژیک جایگاه ویژه ای دارد. نقش انفال نه با این عنوان بلکه با یک چنین کارکردی در غرب بسیار پراهمیت است.

پرده  دوم
در روند نضج گیری سرمایه داری « توماس رابرت مالتوس» (جمعیت شناس در علم اقتصاد) در کنار جان استوارت میل،‌ ریکاردو از گروه بدبینان به آینده سرمایه داری در مکتب کلاسیکها، کشیشی بود که مدتی را در مطالعه آمریکای شمالی گذراند و در انگلیس نیز مطالعات جمعیتی انجام داد. (ناگفته نماند وی مؤسس اولین دانشگاه استعمار در انگلیس بود!) در سال ۱۷۹۸ نظریه معروف جمعیتی خود را که از مهمترین نظریات بدبینانه بود در کتابی با عنوان ” تحقیق در مورد اصل جمعیت و تاثیر آن بر پیشرفت آینده جامعه” انتشار داد. بدین مضمون: ” زمینی که ما در اختیار داریم ثابت است و کم کم زیاد می شود (البته تعریف دارد که چگونه زیاد می شود!) اما جمعیت هر ۲۵ سال ۲ برابر می شود ما چطور نسبت جمعیت را با زمین تعریف کنیم تا با کمبود منابع مواجه نشویم.”

دو راه حل ارائه کرد: اولاً باید سن ازدواج را عقب انداخت و ثانیاً کسانی که ازدواج می کنند باید دیر بچه دار شوند تا طی یک عملیات تأخیری در زاد و ولد سقوط جامعه سرمایه داری محقق نگردد. این نظریه اکنون مورد نقد های متعدد قرار گرفته و بعضاً رد شده است، اما در این نوشتار قصد پرداختن به مباحث جمعیت شناسی او نیست، بلکه هدف تبیین کارکرد این نظریه است.


پس از انتشاراین تئوری، یک دکترین ژئواکونومیک توسط استراتژیست های امپراطوری انگلیس در وزارت مستعمرات و وزارت دریاداری شکل گرفت که نظریه ای ایجابی و کاملاً معکوس نظریه مالتوس بود:
«رشد جمعیت را اجازه دهیم طبیعی به جلو رود. ما سرزمین را اضافه می کنیم».


پرده سوم
کشوری در قاره آفریقا به نام  زیمبابوه را می شناسید از مستعمرات انگلیس! با مردمی مستضعف و درمانده. کشیشی به نام رابرت موگابه بر آن حکومت می کند که ۳۰ سال پیش با ائتلاف گروههای چریکی زاپو و زانو توانست قدرت را به دست گیرد. چند سال قبل نیز زمینها را از دست اقلیت سفید پوست انگلیسی خارج کرد و بین مردمش توزیع نمود، به همین خاطر تونی بلر و جرج دبلیوبوش فشار اقتصادی خردکننده ای به این کشور وارد آوردند و به تقویت مخالفان وی پرداختند. چند ماه قبل این کشور در سازمان ملل عضو شورای حقوق بشر بود و هنگامی که پرونده حقوق بشر ایران را، کانادا به شورای امنیت کشاند، زیمبابوه با رای مخالف خود، موفق شد پرونده را از صحن خارج کند.

صد سال پس از انتشار نظریه مالتوس یک استراتژیست انگلیسی به نام  “سیسیل رودز” Cecil Rhodes (که برای خوشایند وی زیمبابوه را رودزیا نامیدند اومؤسس شرکت دیبیرز است که ۹۰ درصد الماسهای جهان را تولید می کند.) نظریه ای ارائه نمود.


در کتاب “تِراستِ مغزهای امپراطوری ” ۱۹۸۳- شورای روابط خارجه و سیاست خارجه ایالات متحده آمریکا- چاپ شده به سال ۱۳۶۴ در ایران- به نقل از کتاب: A History of Capitalism تاریخ سرمایه داری به نقل از سیسیل رودز در ۱۸۹۵ آمده است:
«دیروز در محله ی ایستلند لندن در یک گردهمایی بیکاران شرکت کردم به سخنان پرحرارتی گوش می دادم که مضمون همه آنها فقط تقاضا برای نان بود در راه بازگشت به خانه درباره این صحنه فکر می کردم، بیشتر از همیشه درباره اهمیت امپریالیسم (جهانخواری) متقاعد شدم، ایده ای که سرانجام به آن دست یافتم راه حلی برای مشکلات اجتماعی است:

انگلیس در ۱۸۹۵ حدود ۴۰ میلیون سکنه داشته و اکنون در ۲۰۱۴ میلادی ۵۳ میلیون نفر جمعیت دارد، یعنی در ۱۱۹ سال هنوز جمعیت آن دو برابر نشده است.


مالتوس گفت آهنگ رشد جمعیت محدود کنید چون سرزمین را نمی شود وسعت داد و رودز می گوید باید کشور گشایی کنیم و امپریالیست باشیم. انگلیس سرزمینها را فتح کرده است لذا این کشور را باید از منظر سیسیل رودز شناخت نه به تنهایی از حیث آدام اسمیت، جان لاک و توماس هابز ودیوید هیوم.


این تلقی ها را ما در قرآن داریم اما انسان انگلیسی آنها رابه شکل غاصبانه پیاده می کند!!!
رشد و توسعه انگلیس به خاطر تئوریهای مالتوس و سیسیل رودز بوده است. مالتوس  یک استراتژیست است نه یک جمعیت شناس، چرا که به امپراطوری آدرس داد، بروید سرزمین ها را بگیرید…

پرده چهارم
قابل توجه مخاطبان گرامی قبل از ارائه پرده های بعدی شایان ذکر است که بدانید انگلیس، این بریتانیای کوچک! فقط یک ششم خاک ایران سرزمین دارد. اگر نقشه انگیس را روی نقشه ایران قرار دهیم تنها به اندازه سیستان و بلوچستان ماست!

پرده ۵
سرزمینهای اشغال شده قوم انگلوساکسون.

کانادا: اگر نقشه انگلیس را روی کانادا قرار دهیم تنها منطقه کبک را می پوشاند.
– کانادا سرزمینی به وسعت ۴۰٫۵  برابر خاک انگلیس، پس از قتل و کشتار اسکیموها بدست آمد.
– حکم فرماندار- بالاترین مقام سیاسی کانادا- باید توسط ملکه انگلیس تنفیذ شود. برای مثال اگر انگلیس سردمدار کشیدن پرونده هسته ای ایران به شورای امینت است و کانادا سردمدار کشیدن پرونده حقوق بشر ایران به شورای امنیت؛ تاکیدی بر این حقیقت است که (با نگاهی استراتژیک) این دو در واقع یک کشورند.


آمریکا: اگر نقشه انگلیس را روی خاک آمریکا قرار دهیم تنها ایالت کالیفرنیا را می پوشاند. آمریکا سرزمینی به وسعت ۴۰ برابر خاک انگلیس، با قتل و کشتار سرخپوستان به اشغال انگلیسی ها درآمد. از ۳۰۰ میلیون نفر آمریکایی، ۲۰۰ میلیون نفر آن آنگلوساکسون اند.

استرالیا: کشوری با ۳۱٫۵ برابر وسعت انگلیس. پس از قتل و کشتار قوم تاسمانی (سیاه پوستان کوتاه قدی که اقلیتی از آنان در جزیره ای به نام تاسمانی زندگی می کنند)، این قاره که امروز به اقیانوسیه معروف است به اشغال آنگلوساکسون های انگلیسی درآمد.

نیوزیلند: سرزمینی با ۱٫۱ برابر خاک انگلیس دارای جمعیتی است معادل ۴ میلیون نفر که همگی انگلیسی اند.


از منظر علوم استراتژیک انگلیس، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند همگی یک کشورند، با نظریات افرادی مانند مالتوس و رودز، انگلیس سرزمینهای دیگر را غصب کرد و اضافه جمعیت خود را در آنها ریخت.
استعمارگران کارتون هایی مانند مهاجران، دکتر اِرنست را نیز ساختند و در سرتاسر دنیا پخش کردند تا نسلهای جدید ذهن شویی شوند و به این موضوع فکر نکنند که سیصد سال پیش اصلاً‌ چنین کشورهایی وجود نداشته اند!
پرده آخر
انبیاء همگی مسلمانند. تاریخ ما مسلمانان حداقل تاریخ حضرت موسی علیه السلام است به مدت ۵۰۰۰ سال نه ۱۴۰۰  سال! تمام  سرزمینهای اسلامی سرزمین و وطن ماست، عراق، ایران و سایر کشورهایی که جزء مملکت اسلامی در آمدند بخشی ازحوزه نظام اقتصادی اسلام اند و بخشی از آن چیزی است که ما انفال می نامیم.
انگلیس با اشغال بیش از ۱۱۴ برابر خاک خود کشورگشایی کرده است طی ۱۱۹ سال جمعیتش ۲ برابر نشده است. پوست از سر سرخپوستها و اسکیموها و قوم تاسمانی کندند تا سرزمینها را غصب کنند و سر ریز جمعیت خود را در آنها بریزند.
دفاع از حقوق بشر یعنی آمریکا و کانادا غصبی است و ۳۰۰ میلیون نفر انسان آنگلوساکسونِِِ خارج از خاک انگلیس باید به سرزمین خودش بازگردد. کسی که امروز فلسطین را اشغال نموده قبلاً آمریکا و کانادا را غصب کرده است.
انگلیس ۹۵ درصد مرزهای سیاسی جهان را کشیده است (از جمله مرزهای ایران!) اینها از طریق ۲ نفر از جاسوسان خود “موسیو همفر و  لارنس عربستان” امپراطوری عثمانی را به ۱۵ کشور تجزیه کردند. می دانستند حافظه تاریخی ضعیف است و به زودی فراموش خواهد شد. اگر انسان عربِ عربستانی و عراقی این موضوع را در ۷۰ سال پیش فراموش نمی کرد هرگز با انگلیس و آمریکا همکاری نمی نمود.
برای پوکاهانتس در آمریکا موزه درست کرده اند.

وقتی دختر رئیس قبیله سرخپوستی عاشق جوان انگلیسی که به سرزمینش تجاوز کرده بود، می شود، برایش فیلم و کارتون و موزه می سازند به این دلیل است که:


مشاور عالی دیکتاتورهایی مانند تونی بلر و نفر بعد گوردن براون یک نفر بود به نام ” آنتونی گیدنز” Anthony Giddens  هم جامعه شناس است و هم اقتصاددان. یک قلم از جنایتهای این فرد علیه بشریت دستورالعملی است که وی به تونی بلر برای محاصره اقتصادی ملت بدبخت زیمبابوه داد تا مبادا گرفته شدن زمینها از دست انگلیسی ها در این کشور برای کشورهای دیگر الگو شود (تورم چند هزاردرصدی از جمله تبعات این محاصره اقتصادی در زیمبابوه است).

فلسطین و سوریه معیار و محک زندگی علی وار است امروز فلسطینی ها و سوری ها به جای همه مستضعفین می جنگند. هنگامی که با دید کلان و استراتژیک بنگریم اگر استعمارگران از فلسطین و سوریه عبور کنندحتماً به سراغ مکه و مدینه خواهند رفت. به هوش باشید اگر برای خود فکری نکنید استعمارگران برای مکه و مدینه، نجف و کربلا، قم و مشهد، اصفهان و شیراز، کرمان و تبریز برنامه دارند. در دانش استراتژیک این یک اصل مهم است مادامی که بیگانه شما را برای خود تهدید نداند، بخصوص بیگانه دنیاگرای دنیاپرست، این احساس به او دست می دهد که شما خطری برای او نیستید می تواند بهانه ای بتراشد بیاید و سرزمین شما را بگیرد. پوست از سر سرخپوستها کنده شده به نام آمریکا، پوست از سر اسکیموها کنده شده به نام کانادا و پوست از سر تاسمانیها کنده شده به نام استرالیا و نیوزیلند اسم گذاری شده اما دیدید که انگلیس بود. این هوشیاری محک کوچک خود را در جنگ ۳۳ روزه لبنان با اسرائیل پس داد که به فرموده حضرت علی علیه السلام: ” ذلیل و خوار نشد مگر مردمی که در خانه خود با دشمنش جنگید”. از شیعه به دور است که اجازه دهد دشمن وارد سرزمینش شود و با او بجنگد. اگر این گونه مدعی غرب نبودید مدعی شما می شوند. لذا به انفال از حیث فلسطین نگاه کنید و از حیث اشغال عراق و افغانستان و نیز از حیث اشغال آمریکا و کانادا و استرالیا. اگر آنان معتقدند اولین امپراطوری تاریخ، هخامنشی است در نقشه هایی که خود آنها از این امپراطوری چاپ می کنند بگویند فلسطین جزء نقشه چه کسانی بوده است؟!

با این وصف کاهش جمعیت کشور ایران شیعه و پیری جمعیت آن زمینه را برای دشمنان خونخوار آماده می کند تا با امید به از بین رفتن و آب شدن نژاد ایرانی شیعه طمع ورزی دشمنان به سرزمین های مسلمانان شعله ور شود.
با این وصف نه تنها نباید از ازدیاد جمعیت در کشور ترسید بلکه باید اضافه جمعیت خود را نه به شکل غاصبانه بلکه به صورت سفیران ایرانی- دینی به سرزمین های دیگر گسیل کرد هر چند که داخل خاک ایران به فرموده امام خمینی رحمت الله علیه در سال ۱۳۵۸ تا ۲۰۰ میلیو ن نفر گنجایش دارد. از این منظر در خصوص ازدیاد نسل به جای تفکر ملی باید جهانی و جهان شمول اندیشید …

سخن آخر

کلام استراتژیک امیر المؤمنین علی علیه السلام:
… اما بعد جهاد دری است از درهای بهشت که خدا به روی دوستان مخصوص خود گشوده است. جهاد، لباس تقوا، زره استوار الهی و سپر محکم اوست هر که جهاد را ترک کند و ناخوشایند داند خدا لباس ذلت و خواری بر تن او  می پوشاند و دچار بلا و مصیبت می شود و کوچک و ذلیل می گردد. دل او در پرده های گمراهی نهان شده و حق از او روی می گرداند، به خواری محکوم و از عدالت محروم است. من شب و روز، آشکارا و نهان، شما را به مبارزه  با این مردم (شامیان) دعوت کردم و گفتم پیش از آنکه بر شما حمله برند با آنان بستیزید.


شنیده ام مهاجم به خانه های مسلمانان و کسانی که در پناه اسلامند، وارد شده، گردنبند و دستبند و گوشواره و خلخال را از گردن و دست و پای زنان به غارت برده است. حالی که آن ستم دیدگان در برابر آن متجاوزان جز زاری و التماس سلاحی نداشته اند. سپس غارتگران با غنیمت فراوان از مال مسلمانان رفتند نه زخمی بر یکی از آنان وارد شده و نه خونی از آنان ریخته است.
اگر از این پس مرد مسلمانی از غم چنین حادثه ای بمیرد چه جای ملامت؛ که به دید من سزاوار است!


زشت باد روی شما و از اندوه رهایی نیابید که آماج تیر بلا شدید، شما را غارت می کنند و ننگی ندارید؟!  با شما می جنگند و شما نمی جنگید؟! اینگونه معصیت خدا می شود و شما رضایت می دهید؟! … دریغا آنکس که فرمانش  را اجرا نکنند رأیی نخواهد داشت.

نوشته‌ی خانم هاله اسماعیل‌نژاد

منبع: پژوهشکده عفاف

4 دیدگاه

 1. سلام
  مطلب بسیار خوب وجمع و جوری بود مدتها بود به دنبال این موضوع بودم که شما به صورت منظم و خوب اون رو ارائه دادید/
  موفق باشید

 2. بسم الله : اگرچه گوش شنوائی نمی بینم ولی برای اتمام حجت عرض می کنم اولا اگر دیگران اعمال غیر انسلنی انجام می دهند ما به عنوان شیعه نه تنها مجاز به انجام اعمال استعماری وغیره نیستیم بلکه عرض می کنم برای خودتان هم شده باید ازآنها عبرت گیرید که اگر امکانات رفاهی فراهم کرده اند اما مردمشان از هیبت انسانی خارج شده اند زیرا ظلم اول خود ظالم را نابود می کند پس دنبالگیری واستراتژی توسعه طلبی منطبق براعتقاد دینی نیست وکسانیکه این کشور را به سوی حاکمیت بر دیگران وساختن دست نشانده در کشورهای دیگر می کشانند علاوه براینکه موفق نخواهند شد که منافع این مردم را نیز نابود می کنند .تربیتی که پس از دهها سال دراعمال مدعیان دینی دیده می شود نشان از این دارد که وقتی کیفیت را فدای کمیت می کنید فقط خصومتها وخونریزی ها را اضافه کرده اید مطلوب خداوند در اسلام کشورگشائی نبوده است که حاکمیت دنبال آن هستند .اگر صادق هستید خود ودیگران را فریب ندهید وشاید تنها فرصت شیعیان را به باد ندهید .بفهمید وقتی امیرالمومنین بدنبال سرپرستی یتیمان ویاری مظلومان است برای ما بوده است که بفهمیم عدالت اجتماعی وتوزیع امکانات اصلی ترین هدف باید باشد .چه چیز با ارزشی داریم که صادر کنیم .نمی بینید آنچه در داخل انجام داده اید چگونه مردم کشورهای دیگر را به پرهیز از اسلام نوع ایرانی رانده است . اسلام گریزی را به پای تبلیغات بیگانه انداختن خود فریبی است .شکست عدالت قضائی در کشور اظهر من شمس است ورانتخواری وبیت المال خواری ونفاق را ببینید .سیستمی را حاکم کرده اید که انسانهای مومن را به باطل می کشاند واعتقادی را ترویج می کنید که جلو کوچکترین گناه را نمی تواند بگیرد .و……….والسلام علی من تبع الهدی

  1. خدای را شکر که شما حجت بر ما تمام کردید و گر نه جاهل از دنیا می رفتیم و در سرای آخرت مدیون باری تعالی می بودیم.
   همه ی قواعد انسانی، عقلانی و اسلامی موید این است که پاسخ تهدید با تهدید و حمله با حمله است. در هیچ کجای تاریخ هم دیده نشده که کشور استعمار زده با استعمار پاسخ دهد بلکه در بهترین حالت سایه استعمار را از سر خود کنار زده و این حرف شما با عقل سلیم در تضاد محض است!
   استراتژی جمهوری اسلامی در هیچ کجای دنیا توسعه طلبی لیبرالی نبوده و نیست و حتی مثالی از آن هم وجود ندارد، این صرفا فانتزی بی معنایی است که از جانب شما بیان می شود، بلکه استراتژی در این زمینه تعالی طلبی است برای همه عالم همانطور که امام بزرگوار و رهبری بار ها بر آن تاکید داشته اند که غایت ما این است که تمامی بشریت را به سعادت ابدی برسانیم.
   شما مقاله را به صورت ناقص و با ذهنیت خود خوانده اید و آنچه از آن برداشت کرده اید ذره ای با آنچه مقصود نویسنده بوده انطباق ندارد، ضمنا اگر به قول شما امثال ما یک عده خود فریب و دگم و … هستیم راه باز و جاده دراز است چرا به جز غرولند کرد کاری انجام نمی دهید و در صدد اصلاح سیستم نیستید؟
   متاسفانه باید به شما بگویم که اصلاح طلب واقعی بودن صرفا با ناسزا گفتن به بقیه و خودبرتربینی به وجود نمی آید و نیاز به عمل دارد، اگر شما فقط خود را شیعه علی می دانید بسم الله، علی در راه اعتقادش به شهادت رسید و اما شما ذره ای به آنچه می گویید عمل نمی کنید و صرفا در حال سیاه نمایی و تخریب هستید.
   ضمنا اینجا محل چانه زنی علمی است و زبان خود را دارد، بهتر است محل دیگری را برای بیان این گونه نظرات خود پیدا کنید.
   والسلام

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *