تغییر پارادایم در نظام مالی جهان؛ پایان امپراطوری دلار

برخی کشورها این روزها در حال برگزاری جلسات مستمر با یک هدف هستند که دغدغه جدی آنهاست:عدم استفاده از دلار! به نظر می‌رسد بعد از زمان آغاز بحران اوکراین، پایان استفاده از دلار نزدیک باشد. چین و روسیه قدم به قدم به یکدیگر نزدیک می‌شوند. مثالهای متعددی حکایت از وقوع یک جریان بزرگ دارد.

برای مثال، شرکت گازپروم اوراق قرضه به یوآن منتشر کرد و چین و روسیه هم یک قرارداد گازی بر اساس ارزهای محلی امضاء خواهند کرد. مثالهای دیگری نیز وجود دارد: تاکنون ۴۰ بانک مرکزی یوآن را بعنوان ذخیره ارزی آتی انتخاب کرده‌اند.تا سال ۲۰۱۴، داستان شکست دلار توطئه‌آمیز به نظر می‌رسید، اما در سال جدید همه چیز فرق کرد؛ کشورها در حال حرکت به “دنیای فرادلاری ” هستند. دیگر بحث نمی‌شود که چگونه! تنها زمان این موضوع محل بحث است. اگر شما چنین اتفاقی را درک نکرده اید خود را برای یک شوک بزرگ آماده کنید!
همانگونه که کشورهای بزرگ متعددی بهم می‌پیوندند تا به سوی سیستم فرادلاری حرکت کنند، “یک دنیای دلارزادیی شده ” زندگی میلیونها آمریکایی را تغییر خواهد داد. وزیر فایننس روسیه اعلام کرد که این کشور در حال افزایش شدید نقش روبل در صادرات و کاهش تراکنشهای دلاری است. سیستم بانکی روسیه نیز اعلام کرده است که “آمادگی لازم برای افزایش تراکنشهای روبلی را دارد”.

روسیه تنها نیست

اگر حمایت دیگر کشورها نباشد، روسیه موفقیتی نخواهد داشت. اما کشورهای دیگری نیز تمایل خود را برای مشارکت در دلارزدایی جهان اعلام کرده‌اند. پوتین در روزهای آینده به چین سفر خواهد کرد تا قرارداد گازی بین این دو کشور را بر اساس روبل و یوآن امضاء نماید و نه دلار. موضع مصالحه‌گر آمریکا تنها یک چیز را بیان می‌کند: چین و روسیه حرکت بعدی شطرنج را آغاز کرده‌اند، درحالیکه آمریکا کاری نمی‌تواند انجام دهد:
۱. چین در سال ۲۰۱۳ درخواست کرد تا ارز دیگری جایگزین دلار بعنوان ذخیره ارزی شود؛

۲. ژاپن و هند در سال ۲۰۱۱ “پیمان پولی دوجانبه” امضاء کردند تا تجارت فی‌مابین را با ارزهای محلی تسویه نمایند؛

۳. کشوهای عربی – همراه با روسیه، چین و ژاپن و فرانسه – برنامه‌ریزی کرده‌اند تا فروش نفت به دلار را متوقف کنند و به جای آن از سبدی از ارزها مانند ین و یوآن، یورو، طلا و حتی ارز جدیدی و مشترکی که این کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ایجاد کرده‌اند استفاده نمایند.

جهان زیرساختهای مالی و اقتصادی برای ساده‌سازی حذف دلار را کاملاً‌ ایجاد کرده است. آمریکا چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ کشورهای بیشتری را بمباران نماید! ما شاهد تغییرات عمیقی در سیستم مالی جهانی هستیم؛ چیزی شبیه به تغییر پارادایم.

SS Screen Capture #049

لحظه شمار آنلاین بدهی جهان – روی عکس کلیک کنید

SS Screen Capture #050

لحظه شمار آنلاین بدهی ایالات متحده (ترجمه شده به فارسی) – روی عکس کلیک کنید
نویسنده: جف برویک

منبع

دیدگاهی بنویسید