تحریف امام، این‌بار بی‌بی‌سی فارسی!

بی‌بی‌سی  فارسی در روز گذشته، در راستای نرمالیزاسیون روابط ایران و شیطان بزرگ، بار دیگر دست به تحریف تاریخ سیاسی ایران زده است. تحلیل‌گران بی‌بی‌سی  در طی 2 سال گذشته همواره سعی کرده‌اند که با ارائه‌ی اسناد تازه کشف شده در مورد ارتباط ایران با آمریکا از تکنیک “misinformation” یا تحریف اطلاعاتی استفاده کنند. بی‌بی‌سی  در کشف جدید خود با استفاده از یک سند غیر معتبر از کتابخانه ریاست جمهوری جیمی کارتر مدعی شده است که امام خمینی(ره) در نوامبر 1963 (آبان 1342) نامه‌ای مخفیانه به «جان.اف کندی» رئیس جمهور ایالات متحده می‌دهد و در آن از حضور آمریکا در ایران استقبال می‌کند.1

 

نگارنده با بررسی اسناد امنیت ملی آمریکا در دوران دولت کندی که حاوی پیام‌ها، نامه‌ها و تلگراف‌های وارده و خارجه‌ی رئیس جمهور کندی می‌باشد، هیچ‌‌گونه سندی دال بر تماس امام خمینی (ره) با ایالات متحده نیافته است.

این سند2 با عنوان “The John F. Kennedy National Security Files, 1961-1963” توسط کتابخانه و موزه جان.اف کندی در آمریکا جمع‌آوری و در سال 1987 توسط انتشارات دانشگاه UPA 3 آمریکا منتشر شده است.

«سند شماره 1، National Security Files – گزارش UPA »
«سند شماره 1، National Security Files – گزارش UPA »

 

 

 

نکته قابل توجه این سند، در محتوای نامه‌های رد و بدل شده بین حکومت پهلوی با وزارت خارجه آمریکا در بین سال‌های 1340-1342 حکایت از آن دارد که دولت کندی نقش ویژه‌ای در «اصلاحات ارضی» و «انقلاب سفید» محمدرضا پهلوی در ایران و سرکوب و دست‌گیری روحانیون از جمله‌ امام راحل داشته است.

«سند شماره 2، National Security Files  - وب‌سایت کتابخانه جان.اف کندی»
«سند شماره 2، National Security Files  – وب‌سایت کتابخانه جان.اف کندی»

 

 

در 2 سند ارائه شده بالا، در تاریخی که بی‌بی‌سی مدعی شده است که امام به کندی نامه‌ی محرمانه فرستاده است، هیچ‌گونه مدرکی دال بر این قضیه وجود ندارد و نه تنها ادعای این بنگاه شایعه‌پراکنی را اثبات نمی‌کند بلکه نشان می‌دهد که ایالات متحده با همکاری شاه درصدد سرکوب مردم ایران و روحانیت بوده است.

 

حال با وجود مخالفت‌های شدید امام خمینی با اقدامات حکومت پهلوی در سال‌های 41-42 و نقش ویژه آمریکا در هدایت محمدرضا شاه برای سرکوب روحانیون و حمله به حوزه‌های علمیه و قیام 15 خرداد 42، چگونه ممکن است که ایشان با روحیه استکبارستیزی خود در راستای تعامل با دولت آمریکا عمل کند و به آن‌ها پیام محرمانه بدهد!

«دیدار محمدرضا پهلوی با جان.اف کندی در کاخ سفید – آبان 1341»
«دیدار محمدرضا پهلوی با جان.اف کندی در کاخ سفید – آبان 1341»

 

امام خمینی رابطه‌ی ایران با آمریکا را رابطه میش با گرگ می‌دانستند و با نسبت دادن 4 ویژگی   ام ‌الفساد قرن، تروریست بالذات، استکبار جهانی و شیطان بزرگ برای همیشه راه رابطه استراتژیک با آمریکا را بسته‌اند.4

«4 ویژگی که امام راحل به آمریکا نسبت دادند»
«4 ویژگی که امام راحل به آمریکا نسبت دادند»

 

 

در ادامه گزارش منتشر شده توسط بی‌بی‌سی فارسی آمده است که این نامه محرمانه در زمان بازداشت امام به علت قیام 15 خرداد، در زندان نوشته شده و با واسطه در اختیار سفیر آمریکا در تهران قرار گرفته است. جالب است که امام، چند ماه بعد از تاریخ مذکور بی‌بی‌سی ، در مسجد اعظم قم سخنرانی تندی انجام‌ می‌دهد و خود را حافظ اسلام و سازش‎ناپذیر با ظالمان معرفی می‌کند. بی‌بی‌سی  در قسمت دیگری از گزارش خود این سخنان امام خمینی را تحریف کرده است.

روزنامه اطلاعات در 18 فروردین سال 43، در مقاله‌ای مدعی می‌شود که امام خمینی (ره) در زمان حضور خود در زندان (دقیقاً در همان تاریخی که بی‌بی‌سی  مدعی شده است) با شاه سازش کرده است که این خبر باعث واکنش شدید امام می‌شود و بلافاصله پس از انتشار این مقاله، در 26 فرودین  سخنرانی می‌کند و آن را تهمت سازش به روحانیت قلمداد می‌کند.

«روزنامه اطلاعات – 18 فروردین 1343»
«روزنامه اطلاعات – 18 فروردین 1343»

 

 امام خمینی در این سخنرانی می‌گوید: شما دیدید که روزنامۀ اطلاعات نوشت که مقامات روحانی در انقلاب شاه و ملت با دولت موافقت‏‎ ‎‏کردند. مردم رفتند تهران اعتراض کردند که این روحانی را معرفی‏‎ ‎‏کنید؛ این خمینی است؟ تا ما بگوییم عَلَیْهِ اللعنة. سایر علمای اسلامند؟ خب معرفی‏‎ ‎‏کنید. آقایان [روزنامه اطلاعات]، اگر مَردید اسم ببرید! بگوید که خمینی زمانی که در حبس بود، ما رفتیم پیش او و او گفت که بر «گذشته‌ها صلوات!» خمینی غلط می‌کند همچین‏‎ ‎‏حرفی خلاف دین اسلام می‌زند! خمینی می‌تواند تفاهم کند با ظلم؟ غلط می‌کند.‏‎ ‎‏خمینی آنجا [حبس] هم که بود، ، مجدداً اسلام را حفظ می‌کرد، می‌تواند حفظ‏‎ ‎‏نکند؟ خمینی و امثال خمینی‏‎ ‎‏می توانند که یک چیزی بگویند که بر خلاف مصالح اسلام باشد؟ ای مردم! ای عالَم! بدانید ملت ما مخالف است با پیمان با اسرائیل. این ملت ما نیست؛‏‎ ‎‏این روحانیت ما نیست؛ دین ما اقتضا می‌کند که با دشمن اسلام موافقت نکنیم؛ قرآن ما‏‎ ‎‏اقتضا می‌کند که با دشمن اسلام هم پیوند نشویم، اشتباه نکنید، اگر خمینی هم با شما سازش کند ملت اسلام با شما سازش‏‎ ‎‏نمی‌کند. اشتباه نکنید، ما به همان سنگری که بودیم، هستیم.5

 

با این همه تفاسیر بار دیگر بی‌بی‌سی نشان داد که ید طولایی در تحریف واقعیت‌ها دارد.

 

  1. http://www.bbc.com/persian/iran/2016/06/160601_kf_khomeini_carter_kennedy

  2. The John F. Kennedy National Security Files, 1963-1961

  3. University Publications of America (1987)

  4. استاد حسن عباسی، 11 آبان 1392، لانه جاسوسی آمریکا

  5. صحیفه امام خمینی (ره)، جلد 1، صفحه 285

 نوشته احمد ادریسی

یک دیدگاه

  1. در زمان امام علی هم معاویه خیلی بدنبال گرفتن مشروعیت از امام علی برای حکومت شام بود و از طرفند های مختلفی همچون مطیع امر بودن و… استفاده میکرد تا حتی برای یک دقیقه یک تائیدو مشروعیتی برای خود از جانب جبهه حق(امام علی(ع) )جذب کند که امام نپذیرفتند .

دیدگاهی بنویسید