دسته‌ها
اتیمولوژی و ترمینولوژی بیع و اقتصاد مقالات

اتیمولوژی (ریشه شناسی) واژه بانک

بانک چیست؟ چرا نام بانک باید بانک باشد؟ تاریخچه بانک از کجا شروع میشود؟ معنی لغوی بانک چیست؟ و… اینها از جمله سئوالاتی است که هر فرد ایرانی ممکن است از خود بپرسد و غالباً هم بی تفاوت به این جوابها از کنار آن میگذرند.

 یکی از نهادهایی که در جامعه امروز وجود دارد بانک است. بانکها امروز به صورتی در زندگی روزمره افراد جامعه قرار گرفته‌اند که تصور زندگی بدون بانک محال به نظر می‌رسد. بانک که با مفهوم پول گره محکمی خورده است بسان قلبی می‌ماند که در رگهای جامعه پول را به جریان می‌اندازد. هرگونه تغییر و نابسامانی این قلب می‌تواند جامعه را فلج کند. این نهاد عظیم و قدرتمند در نظام اقتصادی یک نظام ربوی و غیر اسلامی است

ریشه بانکداری به معنای امروزی این کلمه، می‌توان در دوره رنسانس ایتالیا و در شهرهای ثروتمند آن درشمال مانند فلورانس، ونیز و ژنووا یافت. خانواده‌های باردی و پروزی در ۴ میلادی بانکداری را در فلورانس با توضیع شعبات در بسیاری از بخشهای دیگر اروپا گسترش دادند. و شاید مشهورترین بانک ایتالیا، بانک medici، باشد که توسط جیووانی مدیسی در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد. اولین بانک سرمایه گذاری ایالتی شناخته شد،بانک سنت جورج (به ایتالیایی: Banco di san Giorgio) در ژنواا ایتالیا در سال ۱۴۰۷، تاسیس شد.از بانکهای قدیمی می‌توان به بانک آمستردام تاسیس ۱۶۰۹ میلادی، بانک ونیز، بانک انگلستان ۱۶۹۴ نام برد؛ البته بانکهای اولیه بیشتر به منظور نزول دادن به عموم (مانند بانک ونیز) ایجاد می‌شدند؛ که برخی نیز مثل بانک آمستردام فقط سپرده می‌پذیرفتند.

واژهٔ بانک در زبان انگلیسی میانه از زبان فرانسوی میانه (banque)، و آنهم از واژه ایتالیایی قدیمی banca، و آن نیز از واژه آلمانی بسیار قدیمی banc،bank،”bench.counter” گرفته شده‌است.بانکو (banco) یا بنچ (bench) از معنی صندلی گرفته شده است. در آیین یهود، ربا دادن حرام است. اما یک راهی برای ربا دادن وجود دارد و آن راه ربا دادن به فرد غیر یهودی است. در آن زمان یهودیانی که شغلشان این بود(ربا دادن به غیریهودی ها)، برای اینکار روی همان صندلی های معروف می نشستد (بَنک bank) و نزول می دادند و بعد ها که از این شغل درآمد خوبی کسب کردند به جای اینکه در کنار خیابان روی آن صندلی هایشان بنشینند و ربا بدهند، برای خودشان ساختمانی درست کردند که همان نام صندلی را روی ساختمانشان گذاشتند، نامش بنک (bank) شد.

همان طور که ملاحظه کردید بانک یک سیستم ربوی بوده و امروز هم ادامه دهنده همان راه است اما چطور می شود یک نظامی که ار بیخ غیر اسلامی است در یک جامعه اسلامی رسوخ کند و بر همه چیز مسلط شود؟؟ شاید برای شما مخاطب عزیز جالب باشد چرا کسی تا به حال در این مورد حرفی نزده!!!! بانک و بورس یک سیستم غیر اسلامی است و نزدیک به ۴۰۰۰ بانک در چند سال گذشته در سراسر جهان  فروپاشیده است. اگر بانک موثر است که موثر نیست چرا باز هم اصرار داریم سیستمی که در اون ور دنیا فروپاشیده اینجا در حکومت اسلامی پیاده کنیم. پس هر کسی از راه رسید گفت کاری کردیم که این بانک اسلامی شد بدانید نه سواد اقتصاد مدرن دارد و نه سواد درست فقهی. امروز اگر کسی ادعا دارد که بهتر می تواند از جامعه غرب بانکداری کند و شیوه نوینی ارائه کند بسم الله… بانک در اقتصاد ایالات متحده و یونان و اسپانیا و ایتالیا و… که خود مبتکر بانک است فروباشیده است!!!!!!چه طور ادعا داریم که بهتر از آنها بانکداری بلدیم .پروفسور نایل فرگوسن، استاد دانشگاههای هاروارد آمریکا و آکسفورد انگلیس یک شخص یهودی است که در مستند ترقی پول که در فضای سایبری برای دانلود موجود می باشد تمامی مطالب ذکر شده را تائیید می کند……..

 منبع: وبلاگ اقتصاد اسلامی

(Francis, History of the Bank of England, p.15)
http://seek2know.net/word.html

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «اتیمولوژی (ریشه شناسی) واژه بانک»

سلام علیکم
انشاالله استاد و شما(همه دست اندرکاران نزدیک و دور) انقلاب فرهنگی که در کلیه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی انسان ایرانی تحول ایجاد کرده اید در پناه حق باشید و دشمنانتان این شیاطین روسیاه زبون و نابود شوند. انشاالله
عارض به محضر باقرالنورتان که برای درس مدیریت بانکداری و بیمه نیاز به محتوا داشتم
خواهشمند است ارشاد و راهنمایی فرمایید. قصد ندارم با تزریق علوم شیطانی غرب به دانشجویان موجبات خسر دنیا و آخرت خود و دیگران شود. سپاسگزارم. مدرس دانشگاه…….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *