قرآن چگونه بی‌اثر می‌شود؟ | باشگاه استراتژیست‌های جوان

قرآن چگونه بی‌اثر می‌شود؟

TV ads1

نقدی بر یک پیام بازرگانی سیما در تخریب یک دکترین قرآنی

فرض کنید شبی را به همراه خانواده پای تلویزیون نشسته‌اید و اجباراً مشغول تماشای آگهی‌های بازرگانی در میان برنامه‌ی هستید. در یک مهمانی خانوادگی، هریک از میهمان‌ها یک بطری کوچک از ماده‌ای همچون مواد اشتعال‌زا را بر روی لقمه‌ی غذای خود ریخته و بعد از آتش گرفتن غذا، آن را تناول می‌کنند و سپس معلوم می‌شود که سس فلفل است.

TV das2

با دیدن آگهی مذکور، احتمالاً خنده‌ای بر لب تان می‌نشیند و سپس مشغول تماشای ادامه‌ی برنامه‌ی خود می‌شوید.

روز بعدی، پای سفره‌ی ناهار یا شام به‌محض آنکه چشمتان به بطری سس گوجه می‌افتد و یا هر زمان دیگری که غذای تند تناول کنید، اولین تصویری که به قلبتان خطور می‌کند، چه خواهد بود؟ احتمالاً به یاد همین آگهی بازرگانی افتاده و بازهم لبخندی زده و از آن عبور می‌کنید.

TV ads1

فردا روزی، ماه مبارک رمضان از راه رسیده است و شما همه‌ی عزم خود را جزم کرده‌اید که این بار قرائتتان از قرآن کریم همراه بامطالعه‌ی معنی و ترجمه‌ی هر آیه باشد.

حین تلاوت، به آیه دهم سوره‌ی نسا در جزء چهارم که می‌رسید، نیم‌نگاهی به ترجمه می‌اندازید:

« إِنَّ الَّذینَ یَأْکُلُونَ أَمْوالَ الْیَتامى‏ ظُلْماً إِنَّما یَأْکُلُونَ فی‏ بُطُونِهِمْ ناراً وَ سَیَصْلَوْنَ سَعیراً » نسا – ۱۰

«آنان که مال یتیمان را به ستمگری می‌خورند یقیناً در شکم خود آتش جهنم فرومی‌برند و به‌زودی به دوزخ در آتش فروزان خواهند افتاد.»

پس از اندکی تأمل، اولین تصویری که بعد از قرائت این دکترین قرآنی به قلبتان خطور می‌کند، نه ترس و نگرانی از این هشدار قرآنی و نه وحشت از احتمالاً تصاحب در اموال دیگری و نه تصویری از خوردن آتش عذاب که خوردن غذای آتش‌زای همین آگهی بازرگانی و تصاویری این‌چنین خواهد بود. به‌این‌ترتیب، مجدداً لبخندی بر لبانتان می‌نشیند و به ادامه‌ی قرائت خود از قرآن می‌پردازید.

اتفاقی که با شکل‌گیری پدیده‌ی سینما به وقوع پیوست، قدرت تصویرسازی هنر سینما در اعماق قلب انسان است. تصاویری که در جان مخاطب حک می‌شود و باقی می‌ماند. گرچه بنا را بر بی‌اطلاعی سازندگان این آگهی و تائید کنندگان آن جهت پخش در ساعات پربیننده سیمای جمهوری اسلامی می‌گذاریم، اما باید دانست که این آگهی و مواردی این‌چنین، عمداً یا سهواً، تمسخر و تخریب اثر آیه‌ی مذکور را به همراه دارد.

نوشته خانم مطهره مطیعی

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

7 دیدگاه برای "قرآن چگونه بی‌اثر می‌شود؟"

اطلاع‌رسانی
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
ناشناس
مهمان
1 سال 11 ماه پیش

بله این یک روش است که در مجموعه های سینمایی نیز به وفور دیده می شود

سارا
مهمان
سارا
1 سال 10 ماه پیش
اما من که این تصویر را دیدم یاد حرارت و داغی ناشی از خوردن زیاد فلفل افتادم و آن گرما را حس کردم و غلو در مورد حرارت فلفل اما چون در مورد محصولشان چیزی گفتن که اینطور نیست پس دروغ گفتن زیرا هرگز چنین شدتی و حرارتی ندارد. به نظرم می شه در تمام چنین نوع تبلیغاتی دروغ گفتن و ریختن قبح دروغ گفتن در نظر مردم را مورد نقد جدی قرار داد. البته تاکید بر دروغ نگفتن در قرآن کریم آمده اما جایگاه این آیه در نظر مردم خیلی معمول تر و مرسوم تر است خیلی مراقب باشیم… مشاهده ادامه نظر »
نویسنده
مهمان
نویسنده
1 سال 10 ماه پیش
استفاده کردم از دیدگاهتون. شگردهای غلو، مساله ی بسیار مهمی هست که باید به خوبی بررسی بشه، و مرز بین غلو و دروغ، به درستی تعیین بشه. البته اون دو جمله ای که شما در این خصوص گفتید، توضیح خوبی هست برای معلوم کردن اینکه این میزان احساس حرارت، دروغ هست یا غلو. در مورد مواجهه ی با افکار عمومی و علی الخصوص شیوه ی برخورد با مواردی این چنینی، از این نظر حق باشماست که باید دید شیوه های وحی و عترت در این باره چی هست. این مورد تخصصی باید بررسی بشه. و من تابحال ندیدم کتابی یا… مشاهده ادامه نظر »
سارا
مهمان
سارا
1 سال 10 ماه پیش
واقعیت اش را بخواهید مایل بودم پیشنهادهایی در خصوص تبلیغات از منظر ائمه بنویسم اما از آنجایی که مطمئن هستم سایت باشگاه و … از طرف دشمنان حتما زیر نظر هست و تحلیل های اینجا تماما مورد تجزیه وتحلیل آنها قرار می گیرد مانند کاری که ما با اندیشکده های خارجی انجام می دهیم لذا مایل نیستم جزئیات بیشتر را بنویسم چون مفت و مجانی اظهارنظرها در اختیارشان قرار می گیرد به خصوص که بحث تبلیغات هم باشد و از این سایت و … . تبلیغات و اینکه ما چگونه در مورد آن می اندیشیم و می خواهیم اقدام کنیم… مشاهده ادامه نظر »
اندیشه جو
مهمان
اندیشه جو
1 سال 10 ماه پیش
البته حساسیتی که دارید، بسیار با ارزشه.اما حقیقتش من در مطالعات شخصی خودم دریافتم که بسیاری جزئیات هنری (با توجه به حوزه تخصصی خودم) از قرآن اصلا پیش از اینکه هنرمندان مسلمان بهش دست پیدا کنند، توسط هنرمندان غیرمسلمان هالیوود بررسی و کشف شده و الان دارند استفاده میکنند. حالا ان شاالله بعدا در مقالاتی اون نکات رو به همراه آیه شرح میدم. اونها زیرکانه بررسی کردند تا ببینند چرا یک کتاب گستره ی به این وسیعی رو در جهان مغلوب خودش کرده. از ما بپرسند، میگیم چون کلام خداست و بعد راحت ازش عبور میکنیم. اما اونها جزئیاتش رو… مشاهده ادامه نظر »
ناشناس
مهمان
ناشناس
1 سال 10 ماه پیش

با این قسمت مخالفم که انگیزه ای که درجه بد کمتری دارد را مطرح می فرمودند این غلط است . بله انگیزه مثبت را مطرح می کردند . همیشه ائمه مکارم الاخلاق را دنبال می کردند لذا پس به انگیزه بد با درجه کمتر هرگز کسی را توجه نمی دادند . لطفا دقت شود.

sfallahis
مهمان
sfallahis
1 سال 10 ماه پیش

سلام علیکم.
خدا خیرتون بده. مطلب خوبی بود.

wpDiscuz