صنعت اسرائیل در گرو ایجاد جنگ های دوره ای | باشگاه استراتژیست‌های جوان

صنعت اسرائیل در گرو ایجاد جنگ های دوره ای

صنعت اسرائیل در گرو ایجاد جنگ های دوره ای

متن زیر مصاحبه  Shir Hever محقق اقتصادی مرکز اطلاعات جایگزین(مرکز فلسطینی-اسرائیلی) است که در تاریخ  ۳۱ جولای ۲۰۱۴ انجام داده و از زاویه ای دیگر به جنگ اسرائیل و غزه می پردازد:

کارگروه رصد مراکز مطالعات استراتژیک باشگاه استراتژیست های جوان-شاید خیلی بدگمانانه باشد که وقتی قتل و کشتار مردم را می شنویم از اقتصاد صحبت کنیم ولی ممهم است که جنبه اقتصادی این تراژدی را هم ببینیم. ما یک سیکل منظمی از جنگ ها را میبینیم و اینکه هر دو سال یکبار اسراییل به غزه حمله میکند و درست پس از حمله نمایشگاه تجاری او شروع می شود و شرکتها و کارخانجات تسلیحاتی اسرائیلی تکنولوژی خود را به نمایش می گذارند . درسال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ مشاهده کردیم که پس از تهاجم اسرائیل به غزه به نام Cast Lead ربات هایی که برای تفتیش به داخل خانه ها وارد می شدند موضوعیت پیدا کردند و مجددا مشاهده کردیم که در حمله ۲۰۱۲ اسرائیل بنام Pillar of Cloud موضوع اصلی سیستم گنبد آهنی و منحرف کردن موشک های فلسطینیان بود. در این حمله اخیر نیز موضوع گنبد آهنی و منحرف کردن موشک هاست.

تمام این شرکتهای اسرائیلی که روزبه روز از اهمیت فزاینده ای برخوردار می شوند و بخش حائز اهمیتی از سیستم صادراتی و اقتصاد اسرائیل را تشکیل می دهند به این جنگ ها وابسته هستند. آنها به جنگهای دوره ای نیازمندند تا تجهیزات و تکنولوژی خود را به نمایش بگذارند و اولین چیزی که در هنگام بازاریابی می گویند اینست که: ((ما قبلا آن را بصورت واقعی بر روی بشر امتحان کرده ایم)) و با این ادعا قادر خواهند بود که با کارخانه های تسلیحاتی دیگر کشورها رقابت کنند.

 یکی از بزرگترین شرکت ها ، صنایع هوا فضای اسرائیل Israeli Aerospace Industries است. این شرکت که خیلی کم در جراید از آن صحبت می شود، در اثنای همین جنگ کنونی دعوت به کمک مالی کردند تا شرکت شان را توسعه داده و تولیدات شان را افزایش دهند. آنها توانستند تا ۱۳۲ میلیون دلار در عرض یک هفته پول جمع کنند یعنی ۱۳۲هزار دلار در ازای کشتن هر فلسطینی. این شرکت همچنین سهام بیشتری فروخته است . شرکت صنایع هوا فضا ارتباط مستقیمی بین تجاوز به غزه و کسب توانایی برای پیدا کردن بازار جدید برای محصولات خود می بیند.

  شرکت معروف دیگری است بنام Elbit Systems که یک شرکت بسیار مشهور اسرائیلی است و در تولید (بهپاد) drone تخصص دارد و البته در این جنگ بسیار فعال هستند.تمامی این شرکت ها بی اندازه با شرکت های آمریکایی مرتبط هستند و آمریکا بزرگ ترین منبع کمک نظامی به شکل سلاح به اسرائیل است. بنابراین شرکت های اسرائیلی یاد گرفته اند که بطور تنگاتنگ با صنایع نظامی آمریکا کار کنند تا با همدیگر تکنولوژی خود را ارتقا دهند و اجزا و قطعاتی که در اسراییل تولید میشود با سلاح های تولید آمریکا کار کند.

در حقیقت جنگ غزه یک نمایشگاه تجاری فقط برای صنایع نظامی اسرائیل نیست بلکه برای صنایع نظامی آمریکا نیز هست و تقاضا برای سلاح همیشه بعد از اینکه اسرائیل به سیکل بعدی تجاوز خود در خاورمیانه وارد میشود بیشتر می شود. بنابراین تجارت سلاح در جنگ غزه بسیار حائز اهمیت است.

حالا ما می فهمیم که چرا حماس و جهاد اسلامی دو هفته پیش در پیشنهاد خود آتش بس ده ساله را مطرح کردند. با اینکه آنها بر عقیده خود مبنی بر مقاومت در برابر اشغال استوارند ولی در پیشنهاد آتش بس خود مطرح کردند که ما مقاومت در برابر اشغال را تا ده سال متوقف می کنیم.  به نظر می رسد که آنها می دانستند اسرائیل قبول نخواهد کرد چون صنعت تسلیحاتش به شدت به این سیکل حملاتش یعنی هر دو سال یکبار وابسته است و اگر این پیشنهاد را قبول کند مرگ صنایع نظامی اش فرا خواهد رسید.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

2 دیدگاه برای "صنعت اسرائیل در گرو ایجاد جنگ های دوره ای"

اطلاع‌رسانی
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
نیما
مهمان
نیما
2 سال 2 ماه پیش
سلام . این مطلب خیلی خوب بود ما در تلوزیون و روزنامه مدام فقط آمار جنایات و شهدا رو میبینیم و جملات به درد نخور دیپلمات های اسرائیلی و آمریکایی . این که از دید اقتصادی به این موضوع پرداختید خیلی عالیه و واقعا هم یک بخشش همینه که اسرائیل مجبوره از فروش تسلیحات پول دربیاره . اما یه سوال ؟ ما در حملات گروه های مقاومت میبینیم که این تجهیزات نظامی پیشرفته مثل گنبند آهنین و هواپیماها و … و مخصوصا ناو جنگی اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه لبنان واقعا ناکارامد عمل کردند . پس این در چه صورتیه… مشاهده ادامه نظر »
قاسمی
مهمان
قاسمی
2 سال 2 ماه پیش
با سلام و تشکر از توجهتان به موضوع. Shir Hever در این مصاحبه سعی کرده که نقش صنایع نظامی را در دامن زدن به جنگها (که مغقول مانده) در مقابل این دیدگاه که اسراییل برای دفاع از خود در مقابل موشکهای مقاومت یا برای انتقام از حماس وارد جنگ میشود را پر رنگ کند. البته این نظریه تضادی با پیروزیهای مقاومت در جنگهای اخیر ندارد. خریداران تسلیحات جنگی کاری به نتیجه جنگ ندارند بلکه به دقت و قدرت سلاح اهمیت میدهند. به عنوان مثال حریداران به دنبال بهپادی هستند که اطلاعات دقیق تری را ثبت کند حال میخواهد با شلیک… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz