الیور توئیست‌های دنیای مدرن | باشگاه استراتژیست‌های جوان

الیور توئیست‌های دنیای مدرن

450x281x85338563616734800594.jpg.pagespeed.ic.7mbUj7sZT_

دیرزمانی از نوشته‌ی چارلز دیکنز نمی‌گذرد، الیور ِکوچک و بی‌پناهی که برای تکه نانی، و البته سود بیشتر اربابان و کارفرمایان خود، به کارهای سخت و طاقت‌فرسا گماشته می‌شد، بهت و حیرت خوانندگانش را چنان برانگیخت که اندک‌اندک امواج و جریاناتی در انگلستان برای تصویب قوانین منع یا کم کردن کار کودکان شکل گرفت. الیور توئیست در حقیقت روگرفتی از درد و مشقت انسان، در روزهای انقلاب صنعتی ست. درست است که کار کردن برای کودکان ورای توانایی جسمی و سنی آن‌ها، امروز در اذهان (قلوب) عموم پذیرفته نیست؛ اما همین امر برای قالب مردمان ِ غافل آن روزگار چنان عجیب می‌نمود که یک داستان می‌توانست چنین گستره‌ی وسیعی از احساسات یک جامعه را برانگیزد. معتقدم امروز هم می‌بایست نسخه‌های مدرن ِ الیور توئیست نوشته شود. و این بار در تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی که ناجوانمردانه برای جلب هوس کودک، هوسی که در قالب موارد حتی مطابق نیازهای او هم نیست، به هر روشی متوسل می‌شوند.

450x281x85338563616734800594.jpg.pagespeed.ic.7mbUj7sZT_

کودکی یک سال و نیمه را می‌شناسم. دایره‌ی کلماتی که به زبان می‌آورد، از ۱۵ کلمه بیرون نیست. که برای هر کودکی عادی ست. اما حیرت‌آور است که باوجودآنکه تنها یک یا دو بار موفق به دیدن آگهی بازرگانی بالا بالا شده است، یکی از همین ۱۵ کلمه که مدام تکرارش می‌کند، بالا بالاست! روز اولی که این آگهی را دیدم، از خود پرسیدم که چرا تولیدکنندگان آن چنین نام بی‌معنایی را برای تولید خود انتخاب کردند. ولی به جوابی نرسیدم. اما امروز دیگر پاسخ سؤالم را می‌دانم.

برای سود بیشتر!

هر سه حروف این کلمه، (ب الف لام) ازجمله حروفی ست که کودکان به‌سرعت می‌آموزند. و این برای تولیدکننده مساوی ست با سود بیشتر. کودک، حتی اگر یک سال و نیم بیشتر هم نداشته باشد، مدام این کلمه را در خانه برای والدین خود تکرار می‌کند، و بخصوص اگر فرزند اول هم باشد، والدینش از ذوقی که به آن‌ها دست خواهد داد، و به خاطر اصرار کودک، این بسته را تهیه می‌کنند.

kpnucsc1386410871461

در اینجا یادگیری و آموزش کودک تنها یک بهانه ست. یک بهانه‌ی دردآور! همگان تصور می‌کنند که چه دلسوز است سازنده‌ی بالا بالا و دیگر ِاین‌گونه مؤسسات که به فکر یادگیری کودکان هستند!!!

اما به‌واقع ، هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که کودک قبل از ورود به مدرسه نوشتن و خواندن را بیاموزد. این را به‌وقت خود خواهد آموخت. هفت سال اول زندگی هر فردی، نقش بسزایی در تکامل شخصیت انسان دارند. و زندگی و آینده‌ی یک فرد را رقم می‌زنند. کودک اگر بسیار باهوش است، صحیح آن است که  در این سنین به‌عوض تعجیل در نابغگی‌اش،(در تصور والدین) از هوش او برای پروراندن شخصیت، و پرورش و تکامل روحش کمک گرفت.

نوشته خانم مطهره مطیعی

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

5 دیدگاه برای "الیور توئیست‌های دنیای مدرن"

اطلاع‌رسانی
avatar

مرتب‌سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بالاترین رای
کریمی
مهمان
کریمی
2 سال 25 روز پیش
سلام دختر ۴-۵ ساله ای دارم که بسیار اصرار میکنه تبلت براش بخریم و هرجایی که تبلتی دست بچه ای می بینه زود جذبش میشه و میره پیشش میشینه من تا الان در برابر خرید مقاومت کردم و نظرم هم اینه که نبایست هر خواسته ای که کودک داشت به اون تن داد . البته خانمم میگه که از مشاوران تربیتی شنیده که نبایت به این عنوان که مال شخصی کودک براش بخریم و بعد از خرید هم بایست محدودش کنیم در ساعت مشخصی. نظر شما چیه ؟! همچنین در موردکلام اخرتون “کودک اگر بسیار باهوش است، صحیح آن است… مشاهده ادامه نظر »
فانی
مهمان
فانی
2 سال 23 روز پیش

سلام .
پاسخ شما در ادامه متن داده شده . ان شاءالله مورد استفاده قرار گیرد.
و من الله التوفیق

کربلا
مهمان
2 سال 24 روز پیش

البته یادگیری کودک قبل از ورود به مدرسه بد نیست. اینجوری باشه باید بگیم کودکانی که حافظ قرآن هستند هم اشتباه می کنند. باید در سنینی که در مدرسه هستند باید قرآن حفظ کنند.
مقابله با بحث تبلیغات و شگردهای تبلیغاتی کودکان رو اینجوری توجیه نکنید بهتره

خورشيد
مهمان
2 سال 24 روز پیش

کودک من با کنجکاوی خودش خواندن و نوشتن رو اموخت و حالا در مدرسه حوصله ش سر میره..از معلمش خواسته م ازش تکلیف بیشتری بخواد و خوشبختانه سیستم آموزشی داره از حالت املا گونه به جحالت تحقیقی در میاد

فانی
مهمان
فانی
2 سال 23 روز پیش
سلام . پدر گرامی خوشحالم که با وجود علاقه ای که به کودک خود دارید دراین جو تکنولوژی زدگی عقل خود را مابین کودک خود و صلاح او در نظر میگیرید. با توجه به دانسته های اندکی که درمورد کودکان دارم پاسخی خواهم داد که امیدوارم مفید و مورد رضای خدا باشد: برخلاف آنچه بر آن تآکید میشد که آنچه از تکنولوژی و وسایل آن رواج پیدا میکند کودک به هر حال قطعا به سمت آن کشیده میشود عقیده دارم که حتی در کنار هجمه بی امان این شیطانک ها در برابر دیدگان کودکانمان باز راه حل ما ( دلسوز… مشاهده ادامه نظر »
wpDiscuz