هنری کیسینجر: کلید حل مشکل ما در ایجاد اوضاعی همانند اروپای بعد از جنگ سی ساله است

هنری آلفرد کیسینجر (Henry Alfred Kissinger) دیپلمات و استراتژیست معروف آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و 56امین وزیر امور خارجه آمریکا است.

وی که در این سال‌ها دوران کهولت خود را سپری می‌کند هنوز هم نقش فعالی در سیاست‌گذاری و طرح‌ریزی استراتژیک ایالات متحده آمریکا دارد و صحبت‌هایش توسط دیگر افراد فعال فکری در آمریکا رصد و مورد استناد قرار می‌گیرد. در چند سال گذشته و پس از تحرکات داعش و فراگیر شدن آشوب در منطقه غرب آسیا، هنری کیسینجر به طور مداوم از واژه «جنگ مذهبی سی ساله» یاد می‌کند و آن را کلید حل مشکلات در منطقه ما می‌داند و در محافل علمی مختلف به گفتمان‌سازی درباب این موضوع می‌پردازد.

او در سخنرانی خود در مدرسه سیاست عمومی جرارد فوردِ دانشگاه میشیگان در 19 جوئن 2013 درباره مسئله سوریه می‌گوید:

سه نتیجه‌ی محتمل وجود خواهد داشت. پیروزی اسد، پیروزی اهل سنت، یا نتیجه‌ای که در آن ملیت‌های متنوع بر همزیستی توافق کنند که در این صورت مناطقی با استقلال کم‌وبیش ایجاد خواهد شد که نمی‌توانند یکدیگر را سرکوب و حق هم را ضایع کنند. این نتیجه‌ی دلخواه من است. اما نتیجه‌ی محبوبی نیست. من همچنین فکر می‌کنم که اسد باید برود هرچند فکر نمی‌کنم کلید حل مشکل ما باشد. کلید حل مشکل ما در ایجاد اوضاعی همانند اروپای بعد از جنگ سی ساله است، زمانی که گروه‌های مختلف مسیحی یکدیگر را می‌کشتند و در نهایت تصمیم گرفتند که با هم اما در واحدهای جداگانه زندگی کنند خواهد بود.

دقیقه 27:35 سخنرانی

[download id=111]

علاوه‌براین او همچنین در مصاحبه‌های دیگری با اشپیگل و Public Radio International به این موضوع پرداخته است. وی همچنین طرح‌ریزی استراتژیک خود برای پیاده‌سازی جنگ مذهبی سی ساله در جهان اسلام را به صورت به صورت کامل‌تر و جامع‌تر در آخرین کتاب خود با عنوان World Order مطرح کرده است، که می‌توان آن را چهارچوب نظری و مفهومی این استراتژی دانست. همچنین با توجه به سیر زمانی مطرح شدن این موضوع در میان استراتژیست‌های غربی و بیشترین میزان تئوریزه کردن این طرح می‌توان ادعا کرد که هنری کیسینجر اولین استراتژیست غربی است که به این موضوع پرداخته و دیگر افراد از جمله ریچارد هاس، ژوزف نای، جان کری، برژینسکی و دیگران صرفاً برای موج سازی و بالا بردن میزان اثرگذاری و تائید صحبت‌های وی به اظهارنظر در این حوزه پرداخته‌اند.

 

[download id=112]

[download id=113]

منبع: باشگاه استراتژیست‌های جوان

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید