منظومه شمسی به مثابه آیت وجود انسان

استاد حسن عباسی در دقیقه ی ۲۴ از جلسه ۲۴۲ کلبه کرامت آیت منظومه شمسی را این چنین بیان می کنند: منظومه ی شمسی در نسبت با حقیقت، آیت وجود انسان است. و خورشید، آیت نور حقیقت؛ کره ی زمین آیت قلب انسان؛ ماه آیت علم؛ آفتاب آیت نور ایمان و مهتاب آیت نور علم است.

هر سه گزاره ی خورشید و ماه و زمین حقیقت و واقعیتی دارند که واقیت آن ها شناخت خود انسان است. این شب و روز و آمد و شد همیشگی لیل و نهار و تحولی که در بیست و چهار ساعت به وجود می آید مدام به انسان ها تلنگر می زند که این آیت و نشانه ای است در وجود خودتان حواستان باشد بر روی همین کره زمین که الان قرار دارید در طول بیست و چهار ساعت، حدود نیمی از شبانه روز را در تاریکی و نیم دیگر را در روشنایی قرار دارید؛ به این توجه کنید که عین همین حقیقت در وجود خود شما هم هست، یعنی شما هم منقلب می شوید.

ayatmadari.ir-manzoome shamsi

در این جا به یاد دعای امام صادق علیه السلام در هنگام تحویل سال می افتیم:

*یا مقلب القلوب و الابصار ای کسی که در قلب ها و دیدگان انقلاب می کنی.

*سپس بلافاصله امام علیه السلام چارچوب نظری بحث را می گویند : یا مدبر الیل و النهار. این عبارت با جمله قبل چه ارتباطی دارد؟ ای کسی که لیل و نهار را تدبیر می کنی؟ این تدبیر شب و روز در این جا چه معنی دارد و اصلا به چه علت در این جا از سوی امام معصوم علیه السلام مطرح می شود؟ ای کسی که در قلب ها انقلاب می کنی و آن ها را زیر و رو می کنی حکمت این جمله با حکمت تدبیر لیل و نهار چه ارتباطی دارد؟

*بعد می فرماید یا محول الحول و الاحوال. ای کسی که در حال و احوال انسان تحول ایجاد می کنی.

*حول حالنا الی احسن الحال حال. ما را به سمت نیکوترین حال متحول کن.

این فقط برای تحویل سال نیست به این معنا که ۳۶۵ روز یکبار فقط یک چنین تحولی در عالم اتفاق بیفتد و ما این دعا را بخوانیم؛ بلکه این حول حالنا الی احسن الحال مربوط به آن به آن زندگیمان است.

(همان طور که قبلا در جلسات کلبه کرامت گفته شده است) طبق آیات قرآن حکیم قلب انسان چهار لایه دارد که بر بستر فطرت چینش می شود. از بیرونی ترین لایه تا هسته ی مرکزی به ترتیب: صدر و شغاف و قلب و فواد.

05

حقیقت وجود ما کره ی زمین است. کره ی زمین پوسته ای دارد که در آنجا ساکنین آن هستند و نور آفتاب به آن می تابد و یا به عکس در تاریکی شب فرو می رود.

بالاتر اشاره شد که ماه آیت علم است. کارکرد علم برای انسان کار مهتاب است و ایمان کارکرد آفتاب را دارد. یعنی نسبت بین خورشید و ماه این است که یا شما مستقیما به سمت خورشید گرایش دارید و بلاواسطه از نور خورشید استفاده می کنید و همه چیز برای شما روشن است که این حوزه ی ایمان است. اما درباره علم این طور باید گفت که وقتی انسان در تاریکی قرار دارد (و از نور مهتاب استفاده می کند) باز خود ماه هم که مستقیما از نور خورشید بهره می گیرد یک رفلکس یا بازتابی از آن نور اصلی را منعکس می کند که فقط تا چند متر جلوی پای انسان را در تاریکی شب روشن می کند؛ اما این نور، نور اصلی نیست، یک نور رفلکسی است؛ در واقع در چنین فضایی ما اصل قضیه را رها کرده ایم. واقعیت موضوع این است که هر قدر ما به علم چنگ بزنیم ( در این جا از کلمه تشبث استفاده می کنم یعنی به چیزی پایین تر از اصل موضوع متوسل شدن) نجات بخشی برای شما رقم نمی زند نسبت به آن میزان تاکیدی که در قرآن برای ایمان شده است (۶۹ باری که می فرماید ایمان داشته باشید و عمل صالح انجام دهید به عنوان نمونه در سوره مبارکه عصر).

ayatmadari.ir-manzoome shamsi (-2)

پس با نگاه به منظومه شمسی باید یک انسان شناسی در ما صورت بگیرد. زمین وجود ما یا قلب ما در طول یک سال شمسی در مدار خورشید حقیقتی به نام ایمان می چرخد. از آن گرما می گیرد. علم گرما ندارد حتما در طول سال های دانشجویی تان متوجه شده اید سراغ علم که می روید خیلی مواقع خشک و سرد است اگر رشته تان ریاضی و فیزیک باشد که محاسبه و کمیت است اگر علوم طبیعی باشد که همه چیز اصالتش در پوزتیو و اثبات گرایی و تحصّل است و اگر هم در حوزه علوم انسانی درس خوانده اید که اسیر تعریف (نسبت بین معرِف و معرَف) هستید؛ اما گرمایی که از خورشید حقیقت و ایمان می گیرید بسیار متفاوت است پس در مناسبات ایمانی قلب ما در نسبت با خورشید حقیقت تعریف می شود.

همه چیز ما در حضور الله تعریف می شود. ما یک سیاره ی تاریک هستیم، برای بقاء خود در مداریم. این در مدار بودن حرکت وضعی ماست که در بیست و چهار ساعت یک بار دور خود و در ۳۶۵ روز یک بار به دور خورشید می چرخیم، نور، بقا و حیاتمان را از خورشید می گیریم؛ گرمای ایمانی که این جا متصاعد می شود مربوط به آن نور خورشید است.

[button color=”red” size=”medium” link=”http://www.kolbehkeramat.net/video/nq/242.mp4″ target=”blank” ]دانلود جلسه 242 کلبه کرامت – نقشه انسان در قرآن 2[/button]

منبع: وبسایت آیت مداری

2 دیدگاه

  1. بحث آیت شناسی و عمیق شدن در آیات الهی مخصوصاً با غرق شدن در قرآن به معنای استفاده کاربردی، یکی از موارد مغفول مانده در کشور ماست که اتفاقاً پتانسیل زیادی برای حل مشکلات جامعه امروز حتی در بعد جهانی در این رویکرد وجود دارد. انشالله در کشور به زودی در این حوزه فعالیت گسترده ای توسط جوانان انقلابی که هنوز تفکرات مادی نابودشان نکرده، آغاز شود.

دیدگاهی بنویسید