در گِل مانده‌ها

پیشگفتار

در روز یکشنبه 28 فوریه 2016 ساعت 30: 5 به‌وقت محلی مراسمی از سوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در «دالبی تیه‌تر»[1] هالیوود برگزار شد و آدمک‌هایی زرین رنگ، بانام اسکار در میان «هتروسکشوال[2]»‌ها و ملحدانِ کوشا در هالیوود توزیع گردید.

از میان همه حواشیِ موجود در برنامه ازجمله خرده‌گیری‌های تند گوینده و بخش برگزیده‌شده از فیلم «جوی[3]» به چالش تبعیض نژاد در آمریکا تا متلک‌های سنگین سیاسی به نامزد پیل‌ها در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایالات‌متحده؛ آنچه بیشتر خود را نمایان می‌کرد حضور آقای «جو بایدن[4]» دستیار رئیس‌جمهور آمریکا در این مراسم بود. وی که در میان استقبال بی‌مانند حضار به روی سن رفت اعترافات کوتاه و غم‌انگیزی را پیش کشید که افسوس در میان هیاهوی رسانه‌ای از «گور برخاسته» ها و «مکس دیوانه خدانشناس به گوشه رانده شد.

ازآنجاکه رخدادها و دیدگاه‌های مردمان «باختر دور» باگذشت بیش از 50 سال در کشور ما به اجرا گذارده می‌شود؛ امروز پس از گذشت بیش از 6 ماه از آن مراسم بر آن شدیم تا در نوشتاری اظهارات ایشان را مورد کندوکاو قرار دهیم و پیش از آنکه غرب دوستان درونی مردم ایران را به‌سوی گذرگاه بن‌بستی که غربیان آن را طی نموده‌اند رهنمون شوند، گامی هرچند کوچک در جهت روشنگری برداریم.

در بخش نخست نوشتار به چرایی پیدایش این معضل خواهیم پرداخت و در دنباله راهکار قرآن را برای به وجود نیامدن این موضوع بیان خواهیم نمود.

 

بخش نخست

آقای جو بایدن در این مراسم این‌چنین گفتند:

با وجود پیشرفت‌های قابل توجه اخیر باز هم مرد‌ها و زن‌های زیادی در دانشگاه و خارج از آن‌ها قربانی تجاوز جنسی می‌شوند و امشب من از شما می‌خواهم به میلیون‌ها شهروند آمریکا از جمله من، رئیس‌جمهور اوباما و هزاران دانشجویی که در دانشگاه باهاشون ملاقات کردم و هنرمندانی که امشب اینجا هستند، بپیوندید. تا ازتون قول بگیریم، قولی که میگه در جایی که با رضایت کاری انجام نمیشه یا نمیتونه بشه، دخالت می‌کنم. بیاین این فرهنگ رو تغییر بدیم، تا هیچ‌وقت یک زن یا مرد مثل کسانی که امشب خواهید دید، از خودشون بپرسند: ((مگه من چه کار اشتباهی انجام دادم.))

 

تجاوز جنسی

همان‌گونه که در تصاویر ملاحظه فرمودید، جو بایدن در اسکار 88 چالش تجاوز جنسی ـ تجاوز جنسی، اصطلاحی در پزشکی قانونی و جرم‌شناسی جنسی است. تجاوز جنسی به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد، بدون رضایت اوست[5]. بایست یادآوری نماییم که این سخن هیچ‌گونه ارتباطی به شیوِه‌های ازدواجی آیین‌های گوناگون ندارد ـ را مطرح نمود و از هنرمندان خواست تا در کمپینی که او و رئیس‌جمهور اوباما حضور دارند شرکت نمایند. هرچند این ظاهر رویداد بوده و به‌احتمال فراوان انگیزه وی از مطرح نمودن این سخنان در جمع سینماگران فراخواندن اینان برای ساخت آثاری است که این معضل را موردبررسی و واکاوی قرار دهند و نه همراهی در یک پویش ساده.

برخی در درون کشور برای فرماندهان باختر دور دایه مهربان‌تر از مادر هستند و از نکوهش غربیان آن‌چنان دلگیر می‌شوند که گویی به خودشان بدزبانی شده است[6] و پیش از آنکه اعتدالیون آقای جو بایدن را به تندروی متهم نمایند هر دو گروه باید بدانند که

 • آمریکا جایگاه نخست همه‌گیری تجاوز را در جهان دارد. برابر گزارش دفتر آمارهای قضائی آمریکا، ۹۹‌ درصد متجاوزان را مردها تشکیل می‌دهند و از میان قربانیان، ۹۱‌ درصد زنان و ۹‌ درصد مرد هستند. طبق بررسی مرکز ملی خشونت علیه زنان، یک نفر از ۶ زن و یک نفر از ۳۳ مرد آمریکایی، یک مورد اقدام به تجاوز یا تجاوز کامل را در زندگی‌شان تجربه کرده‌اند. بیش از یک‌چهارم زنان در سن نوجوانی و اوایل جوانی اعلام کرده‌اند که بعد از ۱۴ سالگی، مورد حمله به نیت تجاوز یا تجاوز کامل قرارگرفته‌اند. از این‌همه، فقط ۱۶ درصد آن‌ها گزارش‌شده‌اند. تجاوزهای علنی در آمریکا رایج نیست و بیشتر موارد تجاوز به‌صورت پنهانی انجام می‌شود[7].
 • بر اساس آماره منتشره وزارت دادگستری آمریکا، از هر 5 دانشجوی دختر در دانشگاه‌ها، یک نفر قربانی تجاوز جنسی می‌شود[8].
 • شبکه خبری آمریکایی گزارش داد: بیش از 2400 پزشک در ایالات‌متحده به دلیل آزار جنسی بیمارانشان مجازات شده‌اند؛ این گزارش یک تحقیق جدید است که برای نخستین بار بر روی پرونده‌های مختلف در 50 ایالت آمریکا انجام‌شده است[9].
 • مقامات پنتاگون در ماه مه اعلام کردند که تجاوزات جنسی بین سال‌های 2010 تا 2012 بیش از 35 درصد افزایش داشته و آمار سالانه را به 26 هزار مورد که شامل تماس جنسی ناخواسته و یا تجاوز جنسی می‌شود، افزایش داده است[10].
 • آثار سینمایی همچون رودخانه میستیک[11] و افشاگر[12] و… به‌خوبی گویای ژرفای بسیار ناگوار در این زمینه هستند.

برای جلوگیری از طولانی شدن نوشتار، از ارائه اسناد دیگر در این زمینه خودداری نموده و به سراغ چرایی رخداد می‌رویم.

 

چه هنگام یک فرد، شخصی را مورد تجاوز جنسی قرار می‌دهد؟

بر پایه آنچه در نشست 267 کلبه کرامت بانام زنای ذهنی آموختیم تنت فعالیت جنسی در جهان دارای 2 مکتب کلان است.

الف) مکتب اصالت هورمون: مکتبی که اساس را بر آن می‌نهد که آدمی پس از طی شدن چرخه زمانی و آمادگی جسمی نیاز به انجام عمل جنسی پیدا می‌کند.

ب) مکتب اصالت ذهن: این مکتب اصالت را به ذهن داده و به‌طور گزیده گمان را بر آن می‌گیرد که، نفر، هرگاه از منظر ذهنی به نیاز جنسی رسید باید دست به کنش بزند. صد افسوس که این اندیشه امروزه در جهان همه‌گیرتر است.

عمده خروجی مکتب دوم می‌شود تجاوز جنسی؛ زیرا تجاوز جنسی هنگامی رخ می‌دهد که فرد از دیدگاه روانی به دیوانگی جنسی رسیده باشد؛ در آن هنگام خِرَد در مصادره هورمون قرارگرفته و گوش‌به‌فرمان شهوت عمل می‌نماید.

تنها در موارد کمی فرد ستمکار با برنامه‌ریزی پیشین دست به چنین کارهایی نمی‌زند و در بسیاری دیگر از پیش در باور خود برنامه‌ریزی مربوطه را انجام داده و تنها در مجالی درخور دست به عمل می‌زند. انجام زنا در فکر را زنای ذهنی نام نهاده‌اند. زنای ذهنی پدیده نو رسیده‌ای است که میوه درخت فرهنگ نوین است. فرهنگی که اندیشه فرد را پر از تصاویر محرک نموده است. از آوازه‌گری سیمایی و بازیگران زیباروی یهودی تا گونه‌های جدید تابلوهای تبلیغاتی[13] متحرک در خیابان‌ها، همه در اندیشه فرد ثبت‌شده و در نهان ناخودآگاه، تدوینگری چیره‌دست آنان را تبدیل به فیلمی ناپسند نموده و در نما خانه ذهنی فرد نمایش می‌دهد[14].

هنگامی‌که بازی‌های رایانه‌ای و پویانمایی‌های ویژه کودکان لبریز از محرکات جنسی است.

هنگامی‌که هر هفته‌نامه و کتابی طرح جلد خود را نگاری برهنه و یا نیمه برهنه برگزیند.

هنگامی‌که در جامعه‌ای بیش از 30 میلیون وب‌سایت پورنو وجود داشته باشد.

هنگامی‌که اصلی‌ترین فیلم دانشجویی در کشوری می‌شود آمریکن پای[15].

هنگامی‌که نوشیدنی ساده در جامعه‌ای گونه‌های مشروبات الکلی است.

هنگامی‌که مسائل جنسی از مؤلفه‌های بنیادین سینمای هالیوود باشد.

هنگامی‌که آهنگ در جامعه‌ای، آدمی را به پریشان مغزی کشاند.

هنگامی‌که……

هنگامی‌که …..

هنگامی‌که …..

آن هنگام است که فرد ازنظر ذهنی به مرحله‌ای می‌رسد که دیگر تفاوتی میان گمان و واقعیت قائل نیست و دست به هر عملی می‌زند.

 

چرا این‌گونه رفتارها با پرخاشگری همراه هستند؟

پاسخ پرسش بالا در نقشه انسان در قرآن است و آن این است که شهوت و غضب دوروی یک سکه هستند و در شغاف آدمی قرار دارند؛ بنابراین هر چه شهوت بیشتر برانگیخته شود خشم و غصب نیز به‌تبع آن بیشتر می‌شود و این‌گونه است که در بیشتر موارد ستمگر خشونت بسیاری را بکار می‌برد.

 

آزادی جنسی تنها راه مهار غریزه جنسی است؟

گهگاه عوام از روی ناآگاهی و تاریک فکران از روی بداندیشی دیدگاه زهرآلودی را در جامعه پخش می‌کنند که هیچ‌گاه و در هیچ کجا دستاورد درست در پی نداشته است. اینان مدعی هستند که آزادی جنسی تنها راه مهار غریزه جنسی است. ایراد سخن مطروحه این است که اینان کام‌جویی را شکم و انجام عمل جنسی را به‌مانند خوردن خوراک انگاشته‌اند و حال آن‌که انجام عمل جنسی (خارج‌ازاندازه) به‌مانند خوردن آب‌شور است که نه‌تنها رفع تشنگی نمی‌آورد، چه‌بسا آدمی را تشنه‌تر کند؛ و این نه ادعای نگارنده که بالاتر از آن فریاد مارتین اسکورسیزی[16] در گرگ وال‌استریت است.

 

همیشه پای یهود در میان است.

تا پیش از سده 19 مردم آمریکا مردمی مسیحی و دین‌باور بودند. آنان به‌مراتب از اروپاییان آیینی‌تر بوده و به آنچه در انجیل آمده بود ارج فراوان می‌گذاردند؛ ولی در اواخر سده 19 یهودیانی به آمریکا کوچ نمودند که در آینده پایه‌های مستهجن نگاری را در ادبیات[17] و انگاره‌های جنسی را در فرهنگ رفتار بنا نهادند. با پدید آمدن هنر هفتم راه برای رخنه پرشتاب‌تر در اندیشه مردم و فاسد نمودن آن بازتر شد و سرمایه‌داران یهودی بزرگ‌ترین کمپانی‌های فیلم‌سازی را تأسیس نمودند و این روند تا به آنجا پیش رفته است که در هر 39 دقیقه یک فیلم مستهجن ساخته می‌شود و درآمد حاصل از صنعت پورنوگرافی بیش از مجموع درآمد شرکت‌های مایکروسافت، گوگل، آمازون، ای بی، یاهو، اپل و نتفلیکس است[18].

 

چه باید کرد؟

جایگاه چنگ‌اندازی جنسی در آمریکا به نظر می‌رسد که به آستانه تشنج رسیده و این در هنگامی است که متمدن‌ترین کشور منطقه با توجه به حکومت اسلامی و مردم دین‌دار، در تراز پایین‌تر از آرام قرار دارد و برای آنکه در سال‌های آینده با چنین مشکلی دست‌به‌گریبان نباشد باید

 1. به‌طور همه‌گیر همه دستگاه‌های فرهنگ‌ساز و تبلیغاتی مردم را از «زندگی دوم» و زنای ذهنی پرهیز دهند، چراکه ریشه این مشکل در زمین ذهن است.
 2. در بخش علمی: استادان دانشگاه‌ها و اهل دانش باید بدانند که مردم ایران انسان بوده و به‌هیچ‌عنوان نباید آنان را به‌سوی دیدگاه‌های جانورشناسی همچون کینزی و بیماری همچون فروید هدایت کنند. به‌جای آن بهتر است با زایش نگره‌های نوین، مردم دیگر کشورها را نیز از دست اینان برهانند.
 3. در بخش هنر: هنرمندانِ پایبند بایستی شرایط را به‌گونه‌ای رقم بزنند که مردم پس از دیدن آثار آن‌ها «رشید» شده باشند نه آنکه «اغوا» گشته و به خیال‌بافی روی‌آورند. به‌کارگیری از بازیگرانی که هیچ‌ندارند مگر چهره زیبا ازبهر فروش چند بلیت بیشتر زیان این جهان و خسران آن سرای را برای خودشان و مردم به بار خواهد آورد. شوخی‌های بی‌ارزش جنسی در آثار برخی کارگردانان (مصطفی کیایی) جدا از آنکه ارزش هنر را در چشم مردم کم خواهد کرد، گام کوچکی نیز در راستای حیا زدایی از جامعه است.
 4. در بخش دولت: امربه‌معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای همگانی است و این بدان معنا نیست که دولت از کارهای خودسر باز زند. همان‌سان که مردم باید به فرد لغزشکار گوشزد کنند، دولت هم باید با بر هم زنندگان آرامش روانی مردم برخورد بی‌چون‌وچرا و جدی داشته باشد. درست نیست که یک نفر، جوانانی را که توانایی ازدواج ندارند پریشان‌حال کند و آنگاه کابینه بهر از دست ندادن چند رأی هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندهد. (با پنداشت آنکه فرد مربوطه در انتخابات شرکت کند.)
 5. و اما مردم: بر پایه آنچه در قرآن کریم آمده است[19] زنان و مردان بایستی دودسته فرمان را به انجام رسانند تا جامعه برای خود و خانواده‌شان بی‌ترس گردد که در پلت پایین نمایش داده می‌شود.

 


منابع:

[1] Dolby Theatre

[2] heterosexual

[3] joy

[4] Joe Biden

[5] ویکی‌پدیا

[6] بهار نیوز شماره گزارش 110576

[7] شبکه خبر 8 اسفند 1393

[8] مشرق‌نیوز شماره گزارش ۳۶۲۸۳۰

[9] خبرگزاری دانشجو شماره گزارش ۵۲۳۳۰۸

[10] مشرق‌نیوز شماره گزارش ۲۷۴۲۲۳

[11] Mystic River

[12] Spotlight

[13] تبلیغ از ریشه بلغ واژه‌ای قرآنی است که به‌ناچار در این نوشتار به این‌گونه به‌کاررفته است

[14] برگرفته از چه کسی در ذهن شما خوابیده؟ اثر برت کاهر

[15] American Pie

[16] Martin Scorsese

[17] اسماعیل شفیعی سروستانی/ پدیده هرزه‌نگاری و مستهجن پردازی در جهان معاصر

[18] جری روپلاتو، آمار پورنوگرافی در اینترنت / سازمان خانواده‌های سلام

[19] سوره‌ی نور آیه 30 و 31 همچنین سوره احزاب آیه 31 و 32

6 دیدگاه

 1. عالی بود این مطلب.بقول استاد ازغدی بزرگترین تجارت های جهان علی رغم آنچه نشان داده میشود که تجارت علم و تکنولوژی است، تجارت سکس و تجارت مواد مخدر و تجارت جنگ است.
  موفق باشید

  1. با سلام . ممنون به خاطر وقتی که گذاشتید و نظری که ارائه نمودید . حتما در آنچه فرمودید تفکر و مشوریت بیشتری خواهیم داشت اما خواهشمان این است که شما نیز آثاری که ایشان در مقام نویسنده یا کارگردان حضور داشته اند مخصوصا بعداز ظهر سگی سگی و مخصوصا سکانس اول را مورد بازبینی قرار دهید .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *