تحلیل اپیدمیولوژی سند 2030 بر اساس مدل بیولوژیک

با گسترش روزافزون فناوری اطلاعات و فضای مجازی امروزی کمتر کسی است که حداقل یک‌بار با ویروس‌های گوناگون در رایانه شخصی برخورد نکرده باشد ویروس‌ها اغلب توسط شرکت‌های وابسته به سازمان‌های جاسوسی و یا هکرها تولید و وارد شبکه‌های اطلاعاتی می‌شوند غالباً عمر محدود دارند و پس از نیل به هدف سازنده این ویروس‌ها توسط آنتی‌ویروس‌ها خنثی می‌شوند بیشترین ضرر آن‌ها در حوزه‌ی اقتصادی است نمونه‌ای از خسارت این نوع ویروس‌ها را می‌توان در بزرگ‌ترین حمله سایبری جهان به نام عملیات zero days در سال 2008 علیه تأسیسات هسته‌ای کشورمان یادآوری کرد. نوعی دیگر از ویروس‌ها در حوزه‌ی پزشکی و virology تحت عنوان ویروس‌های بیولوژیک شناخته می‌شوند که از امکانات سلول زنده به نفع خود و برای تکثیر بیشتر خودشان استفاده می‌کنند و سلول را به عنوان مستعمره خود درمی‌آورند. شیوه‌ای که این ویروس‌ها از میزبان استفاده می‌کنند و پاسخ سیستم ایمنی بده به تهدید آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. نوع سوم از ویروس‌ها که خطرناک‌ترین و مخرب‌ترین ویروس‌ها هستند مکانیسم مشابه نسل دوم دارند اما مربوط به حوزه‌ی فکر و اندیشه هستند برخلاف دو نوع دیگر این ویروس‌ها باعث آثار زیان‌بار در تمام حوزه‌های اساسی به جامعه یا تمدن می‌شوند. هدف این مقاله آن است تا با تشریح ویروس‌های بیولوژیک به تجسم بهتری را از ویروس‌های نسل سوم به خواننده محترم بدهد.

 همانند چرخه‌ی زندگی انسان که مراحل رویانی جنینی و نوزادی و کودکی و خردسالی و نوجوانی و پیری و مرگ دارد ویروس‌ها نیز پس از آلوده کردن سلول میزبان چرخه زندگی دو مرحله‌ای دارند که شامل:

ویروس‌های بیولوژیک مانند HIV,HBS عامل هپاتیت (عامل ایدز) از یک مرکز اطلاعات حاوی اسید نوکلیک تشکیل شده‌اند که اعمالی را که ویروس باید انجام دهد کد می‌کنند این اطلاعات که در یک پوشش پروتئینی قرار دارد و کاملاً حفاظت می‌شود این ویروس‌ها سطح خود را مانند سلول‌های میزبان طراحی تا سیستم ایمنی آن‌ها را به عنوان بیگانه شناسایی نکند. ویروس مانند نفوذی در تمام بدن جاندار پخش و سلول‌های هدف خود را تشخیص داده اما به طور کامل واردان نمی‌شوند بلکه فقط اطلاعات خود را وارد سلول می‌کند. اسید نوکلیک یا اطلاعات مخفی ویروس در سلول وارد می‌شود. تا این مرحله یعنی آلوده سازی میزبان رفتارها یا همان پوشش ویروس کاملاً حفاظت شده است و ویروس در این مرحله هنوز آسیبی به میزبان وارد نمی‌کند. اما مرحله‌ی بعدی زندگی ویروس دو حالت دارد شامل: 1-چرخه‌ی زندگی لیتیک 2- چرخه‌ی زندگی لیزوژنیک

تعداد زیادی از ویروس‌ها پس از آلوده سازی میزبان فرصت را غنیمت شمرده و سریعاً از امکانات استفاده می‌کنند تا خودشان را تکثیر کنند. بنابراین بر اثر تکثیر بیش‌ازحد باعث متلاشی شدن سلول میزبان می‌شوند. سلول متلاشی شده سریعاً توسط سیستم ایمنی شناسایی و پاسخ‌های ضدویروس آغاز می‌شود (در ایمنولوژی پاسخ سیستم ایمنی از طریق واسطه‌هایی مانند سایتوکاین‌ها انجام می‌شود که خارج از بحث می‌باشد) بنابراین همان‌طور که دیدیم اگر سلول طمع کند و دست به تکثیر بزند سریعاً آ واکنش میزبان روبه‌رو می‌شود.

اما چرخه زندگی لیزوژنیک, تعداد کمی از ویروس‌ها اطلاعات خود را وارد اطلاعات DNA میزبان می‌کنند و برای سالیان متوالی در مرکز تصمیم‌گیری سلول یا DNA باقی مانده و به نسل‌های جدید سلول‌ها منتقل می‌شوند. این نوع از ویروس‌ها هیچ‌گاه با واکنشی از میزبان روبرو نمی‌شوند و به آرامی در طی نسل‌های متوالی سبب از بین رفتن عملکرد ژن‌های اصلی سلول می‌شوند. پس از چندین نسل که تقسیم سلولی اتفاق افتاد تعداد زیادی از سلول‌های بدن اکنون حاوی این نوع ویروس هستند بدون اینکه حتی میزبان بفهمد. ویروس HIV عامل ایدز این چنین عمل می‌کند. این ویروس‌ها خطرناک‌ترین ویروس‌ها هستند و نفوذ خاموش دارند تا اینکه یک فرصت مناسب و درست زمانی که سیستم ایمنی نتوانسته آن را بشناسد و زمانی که هزاران سلول درگیر شده‌اند ناگهان شروع به تکثیر خود می‌کند و در عرض چندین دقیقه هزاران سلول میزبان نابود می‌شود.

در بدن انسان در هر بافتی سلول‌های بنیادی مخصوص آن بافت وجود دارد مثل سلول‌های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان که مانند جمعیت زاینده در یک جامعه هستند و از تقسیم آن‌ها سلول‌های مختلف به وجود می‌آید. همچنین سلول‌های بنیادی که با تقسیم خود سلول‌های زایشی اسپرم و تخمک را به وجود می‌آورند. اگر ویروس سلول‌ها زایشی را آلوده کنده با سرعتی 10 برابر می‌تواند تعداد بیشتری از سلول‌های میزبان را درگیر کند. درواقع با هر تقسیم سلولی سلول‌های آلوده با این ویروس نیز بیشتر می‌شوند و سلول آلوده اساس تشکیل یک رویان و جنین آلوده را نیز سبب می‌شود. با توجه به این مطالب حال به نوع سوم ویروس‌ها اشاره می‌کنم.

نوع سوم از ویروس‌ها ویروس‌های فکری و اعتقادی و هستند گاهی، گروهی مانند گروه تروریستی در حمله به مجلس در تهران وارد شده و سریعاً شروع به بروز خود می‌کنند پاسخ مردم و دستگاه‌های امنیتی شاید در کمتر از چند ساعت سبب سرکوب کامل آن‌ها شد. گاهی ممکن است ویروس‌های فکری و اعتقادی در قالب اساتید و دانشگاهیان بروز کند. این نوع از ویروس‌ها اطلاعات خود را وارد افکار بخشی از سلول‌های جامعه یا همان افراد می‌کنند و ممکن است سبب ایجاد نوعی نگرش در حد چندین سال در بخشی از بدنه‌ی جامعه شوند و در یک دوره‌ی مناسب خود را بروز دهند درست مانند ویروس‌های لیزوژنیک.

اما گاهی ویروس‌های نسل سوم طوری طراحی شده‌اند که نه تنها از طریق جریانات نفوذی وارد بخشی از سلول‌های جامعه می‌شود و می‌توانند تا دوره‌ی کوتاه‌مدت دوام داشته باشند بلکه هدف آن‌ها سلول‌های یا بخش زاینده و آینده‌ساز آینده یک کشور است. اکنون اگر به سند 2030 با این دید مجدد نگاه بیاندازید خواهید دید که ما در برابر یک حمله خطرناک فکری اعتقادی هستیم که نه تنها می‌خواهد برای سالیان متمادی برای خود بقا را رقم بزند بلکه از طریق آلوده سازی نسل آینده‌ساز ما در مدارس می‌خواهد حتی تا نسل‌های بعدی را هم تحت تأثیر قرار دهد. افکار لیبرالی در غالب طرحی برای مبدأ آموزشی یک کشور طراحی شده که بسیار آرام و بی‌صدا با پوشش بشردوستانه وارد کشورها می‌شود و تنها اطلاعات خود را وارد مرکز فکری و آن هم در مدارس و سیستم آموزشی وارد می‌کند بدون آنکه سبب تحریک بخش‌های نظارتی یا سیستم ایمنی جامعه شود و این گونه با سرعتی بسیار بالا سبب تغییر ذخیره فکری و ارزش‌های یک جامعه و کشور می‌شود. در بلند مدت سبب ایجاد جریان فکری دلخواه خود می‌شود بدون آنکه هزینه‌ای بپردازد از امکانات میزبان استفاده می‌کند و خود را تکثیر می‌کند. از دیگر ویژگی‌های ویروس نسل سوم این است که این قابلیت را دارد تا متناسب با شرایط محیط فرهنگی اجتماعی تنها پوشش خود را تغییر دهد و با پوشش طرح آموزشی اطلاعات لیبرالی خود را مانند DNA ویروسی مخفی نگه دارد به گونه‌ای که حتی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر دستگاه‌های مسئول جز انگشت‌شمار کسی از وجود چنین نفوذ خطرناکی ایراد نمی‌گیرد تا آنجا که مقام معظم رهبری شخصاً وارد میدان می‌شود و در چندین سخنرانی اهداف شوم این نفوذ فکری را آشکار می‌کند، آری با چنین دشمن غداری نمی‌شود سازش کرد اگر امروز به نطفه‌ی لیبرالیسم در بدو ورود اعتراض نکنیم و آن را شفاف‌سازی نکنیم فردا با لشگری از افکار لیبرالی در جامعه روبرو خواهیم شد.

3 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید